Numer 6(384)    Czerwiec 2017Numer 6(384)    Czerwiec 2017
fot.Anna Radziukiewicz
Do św. Antoniego w Rogaczach
(red.)
W parafii Narodzenia Bogarodzicy w Rogaczach od 11 czerwca ikona św. Antoniego, obecne wisząca w bocznym ołtarzu, zostanie przeniesiona na środek cerkwi. Po Liturgii w każdą niedzielę będzie przed nią odprawiany molebien.
Zgodnie z przekazem na wzgórzu przy wsi Mikulicze, na gruntach należących do jednej z rodzin, rosła grusza. Właściciel ziemi, który był człowiekiem religijnym, pewnego dnia znalazł na drzewie ikonę św. Antoniego. Pomyślał, że jest to znak od Boga i postanowił wybudować w tym miejscu cerkiew.
Ikona stała się obiektem kultu wśród mieszkańców Rogacz i sąsiednich wsi. Pod wpływem modlitw i głębokiej wiary wielu prawosławnych, ale i katolików, otrzymało od św. Antoniego łaskę uzdrowienia.
Sama ikona ocalała z pożaru cerkwi, który wybuchł w 1872 roku, w czasie Wielkiego Postu. Została w tym czasie oddana do konserwacji.
Co roku 23 lipca – w święto ku czci św. Antoniego Pieczerskiego – do parafii Narodzenia Bogarodzicy w Rogaczach ściąga wielu wiernych. Uroczystości rozpoczynają się 22 lipca wsienoszcznym bdienijem, w nocy z 22 na 23 lipca celebrowane są akatysty ku czci świętego – przed jego cudotwórczą ikoną oraz o upokojenije usopszych. W dzień święta odbywa się święcenie wody i Liturgia.

Twoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token