Numer 7(385)    Lipiec 2017Numer 7(385)    Lipiec 2017
fot.Łukasz Troc
W Gajnie koło Mrągowa
o. Jarosław Kuprjaniuk
Po odnowieniu 30 kwietnia ponownie został wyświęcony cmentarz we wsi Gajno w gminie Piecki, w powiecie mrągowskim. Cmentarz w Gajnie związany jest z nieistniejącym już dworem w tej samej wsi, w którym przed drugą wojną światową mieszkali niemieccy właściciele ziemscy.
W 1947 roku w ramach Akcji Wisła do majątku Gajno wysiedlono 28 prawosławnych rodzin z okolic Białej Podlaskiej, Terespola i Jabłecznej. W tych trudnych czasach, początkowo nawet bez duchownego, prawosławni wysiedleńcy chowali na tym cmentarzu swoich bliskich. Ostatni pochówek miał miejsce w 1967 roku. Na cmentarzu, obok przodków właścicieli majątku, leży ośmiu prawosławnych.
W 2016 roku, w październiku, z inicjatywy mrągowskiej parafii Przemienienia Pańskiego udało się wyczyścić teren cmentarza. Magdalena Lewkowicz, wicestarosta powiatu mrągowskiego, wraz z grupą młodzieży, proboszczem parafii i parafianami wykarczowali teren oraz oczyścili znajdujące się tam nagrobki. Jednak otaczające cmentarz ogrodzenie wymagało wymiany. Za sprawą ludzi dobrej woli udało się to zrobić w kwietniu tego roku. Z pomocą przyszli Agnieszka Kurczewska, wójt gminy Piecki, Piotr Juchimiuk oraz Bogdan Lisiecki.
Uporządkowanie cmentarza wraz z wymianą ogrodzenia jest jedną z inicjatych, które parafia w Mrągowie chce zrealizować w roku siedemdziesięciolecia Akcji Wisła. Jest to rok szczególny, ponieważ prawie wszyscy parafianie są ofiarami wysiedleń lub potomkami wysiedleńców.
11 czerwca parafianie wyruszyli na pielgrzymkę do Chełma, gdzie parafii przekazano cząstkę relikwii męczennika Sergiusza (Zaharczuka), jednego z Męczenników Chełmskich i Podlaskich.
19 sierpnia, w dniu święta parafialnego, planowane jest wyświęcenie krzyża i tablicy przy cerkwi, upamiętniających Akcję Wisła.
Mała parafia w Mrągowie musi mierzyć się z poważnymi problemami. Ponadstuletnia świątynia, stojąca w centrum Mrągowa, wymaga niezwłocznego remontu, w zakres którego wchodzi wzmocnienie naruszonych fundamentów świątyni oraz renowacja elewacji wraz z witrażami. W roku 2018 mija 70 lat od erygowania parafii oraz 60 lat od użytkowania obecnej świątyni. Zwracamy się z prośbą o pomoc, by móc już w najbliższym czasie rozpocząć prace, które uratują naszą cerkiew przed postępującym niszczeniem.

o. Jarosław Kuprjaniuk
z wiernymi
Parafia Przemienienia Pańskiego
w Mrągowie
ul. Roosevelta 3 11-700 Mrągowo
BS Mikołajki
Filia Nr 1 w Mrągowie
14 9350 0001 0215 0329 2062 0003


Twoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token