Numer 7(385)    Lipiec 2017Numer 7(385)    Lipiec 2017
fot.Łukasz Troc
W Świątkowej Wielkiej
Mikołaj Grycz
Jak co roku w drugą sobotę czerwca w Świątkowej Wielkiej, na polanie nieopodal przydrożnej kapliczki, celebrowana była Liturgia z okazji wspomnienia Świętych Męczenników Ziemi Chełmskiej i Podlaskiej, a w szczególności kapłana męczennika Pawła (Szwajko) i męczennicy matuszki Joanny. To przy tej kaplicy św. Paweł Szwajko sprawował nabożeństwa w okresie międzywojennym dla miejscowej łemkowskiej ludności prawosławnej.
Liturgię celebrował biskup przemyski i gorlicki Paisjusz w asyście duchownych z dekanatów gorlickiego i sanockiego oraz dziekana przemyskiego. Po Ewangelii dziekan sanocki, o. prot. Julian Felenczak, nawiązując do męczeństwa św. o. Pawła i matuszki Joanny przypomniał męczeńskie losy Łemkowszczyzny i całej naszej Cerkwi.
Biskup Paisjusz wskazał zaś na owoc męczeństwa świętych – wiarę, która pomogła naszym dziadom, ojcom i braciom przeżyć golgotę Akcji Wisła. To, że dzisiaj jesteśmy tutaj świadczy o tym, że Duch Święty działa w naszej Cerkwi i darowuje jej wiernym duchowe siły, by mogli świadczyć o prawosławiu.
Wierni mogli pokłonić się cząstkom relikwii św.św. męczenników Bazylego Martysza i Ignacego Jabłeczyńskiego.
Po uroczystościach liturgicznych parafianie z Komańczy zaprosili wszystkich na agapę.

Mikołaj Grycz, fot. autor

Twoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token