Numer 9(387)    Wrzesień 2017Numer 9(387)    Wrzesień 2017
fot.Anna Radziukiewicz
Potomkowie wysiedleńców
o. Jarosław Kupryjaniuk
Liturgia zgromadziła wiernych z całego dekanatu olsztyńskiego, zaproszonych gości, przedstawicieli władz wojewódzkich, powiatowych, miejskich, gminnych oraz służb mundurowych. W trakcie nabożeństwa podczas zaupokojnej ektenii wspominano ofiary Akcji Wisła.
Podczas krestnoho chodu poświęcono nowo postawiony krzyż oraz tablicę, upamiętniającą tragiczne wydarzenia sprzed 70 laty, bez których parafia i prawosławie w Mrągowie najprawdopodobniej by nie istniały. Krzyż przypomina o cierpieniach, wyrzeczeniach i prześladowaniach, których doznali wierni. Będąc zaś symbolem Zmartwychwstania i zwycięstwa nad śmiercią świadczy o żywej wierze i obecności prawosławia na terenach, na których go wcześniej nie było.
Otwarto wystawę „Sumni dni nastały” autorstwa dr Grzegorza Kuprianowicza, która obrazuje skutki Akcji Wisła dla Cerkwi prawosławnej w powojennej Polsce.
Na terenie mrągowskiej parafii w kwietniu został odnowiony oraz wyświęcony stary poniemiecki cmentarz w miejscowości Gajne, na którym bezpośrednio po Akcji Wisła byli chowani prawosławni wysiedleńcy.
W czerwcu parafianie udali się na pielgrzymkę do Chełma, gdzie otrzymali cząsteczkę relikwii Świętych Męczenników Ziemi Chełmskiej i Podlaskiej. 1 sierpnia uczestniczyli w centralnych uroczystościach, upamiętniających Akcję Wisła w Kostomłotach.
Parafia w Mrągowie musi mierzyć się z poważnymi problemami i inwestycjami. Ponadstuletnia świątynia, stojąca w centrum Mrągowa, wymaga niezwłocznego remontu, w zakres którego wchodzi wzmocnienie naruszonych fundamentów oraz renowacja elewacji i witraży. W roku 2018 minie 70 lat od czasu erygowania parafii oraz 60 lat użytkowania obecnej świątyni. Gorąco prosimy o pomoc, by już w najbliższym czasie móc rozpocząć prace, które uratują naszą cerkiew przed postępującym niszczeniem.

o. Jarosław Kupryjaniuk
Parafia Przemienienia Pańskiego
w Mrągowie
ul. Roosevelta 3, 11-700 Mrągowo
BS Mikołajki
Filia Nr 1 w Mrągowie
14 9350 0001 0215 0329 2062 0003


Twoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token