Numer 9(387)    Wrzesień 2017Numer 9(387)    Wrzesień 2017
fot.Anna Radziukiewicz
Kolory Prawosławia podróżują
Natalia Walicka
Zdjęcia pochodzą ze strony orthphoto.net, założonej przez Aleksandra Wasyluka – pomysłodawcę wystaw. Poprzednie wystawy w 2013 roku odwiedziły Mołdawię, Białoruś, Serbię, Bułgarię i Grecję. Wystawa była pokazana też w Etiopii i Parlamencie Europejskim w Belgii.
Strona orthphoto.net powstała w 2004 roku. Znajduje się na niej ponad 85 tysięcy fotografii z ponad 90 krajów. Na stronie mogą umieszczać zdjęcia wszyscy, profesjonaliści i amatorzy.
W Wilnie wystawę pokazano w monasterze Świętego Ducha. Większość z oglądających wystawę nie słyszało wcześniej o prawosławiu w Polsce.
W Helsinkach wystawę można było obejrzeć na placu przed katedralną cerkwią Zaśnięcia Bogarodzicy, bardzo chętnie odwiedzaną przez pielgrzymów i turystów.
Wraz z wystawą wędrowała kilkudziesięcioosobowa grupa młodzieży z Polski. Dla niej ciekawy okazał się nocleg w prawosławnym obozowisku Kaunisniemi. Takich miejsc odpoczynku brakuje w Polsce. Na terenie obozu znajdują się budynki mieszkalne – oddzielne dla dziewcząt i chłopców, wspólna stołówka i sala integracyjna. Jest pole do grillowania i zabaw na świeżym powietrzu, także jezioro i sauna. W pobliżu stoi niewielka, drewniana kaplica, w której nie ma elektryczności, tylko płoną świece.
Wieczór mninął na grach i zabawach młodzieży polskiej i fińskiej, grillowaniu i akafiście do Bogarodzicy, odsłużonym w języku fińskim i cerkiewnosłowiańskim. Po akafiście o. Teemu Toivonen, duchowy opiekun obozu, przybliżył historię najbardziej czczonej w Finlandii Koniewskiej Ikony Matki Bożej, której kopia znajduje się w kaplicy. Dołączyła do niej ikona świętego męczennika Gabriela, którą w prezencie ofiarowała polska grupa.
W drodze do kolejnego miasta zatrzymaliśmy się w monasterze św. Borysa i Gleba w Torzhoku (Rosja, obwód twerski), pochodzącym z XI wieku, jednym z najstarszych w Rosji. Jego cerkwie i wszystkie inne budynki potrzebują pilnego remontu.
W Petersburgu wystawa została zaprezentowana w Muzeum Historii Religii, w czasach sowieckich Muzeum Historii Religii i Ateizmu. Początkowo mieściło się ono w Kaząńskim Soborze Matki Bożej, po przemienach ustrojowych wyprowadziło się do innego budynku. Gromadzi około czterystu tysięcy eksponatów, przybliżających głównie historię, kulturę i duchowość Cerkwi prawosławnej w Rosji, ale też w Armenii, Grecji i Etiopii.
Ostatni wernisaż miał miejsce w podziemnej sali wystawowej soboru Chrystusa Zbawiciela w Moskwie. Cerkiew, główna w Rosji, największa w świecie, tworzy z przyziemiami ogromny kompleks o roli także kulturalnej i oświatowej. W kompleksie mają miejsce koncerty muzyki cerkiewnej, liczne wystawy, konferencje. Cerkiew to ważny symbol Rosji, została zbudowana jako pomnik zwycięstwa nad Napoleonem. Po jej zburzeniu w 1931 roku próbowano zatrzeć o niej pamięć, fotografie które ją przedstawiały, były niszczone, wspomina redaktor naczelny radia „Wiera” Ilja Aleksandrowicz. Można powiedzieć, że jest to obecnie symbol odrodzenia prawosławia w Rosji, pomnik zwycięstwa.
Na otwarciu wystawy głos zabrali ambasador Rzeczypospolitej w Rosji Włodzimierz Marciniak oraz dyrektor radia „Wiera” Roman Torgaszin. Uroczystość poprowadził Denis Makhanko z radia „Wiera”, bliski współpracownik serwisu orthphoto.
Podczas wernisaży można było kupić album ze zdjęciami przedstawiajacymi prawosławie w Polsce. Dzięki technologii VR (wirtualna rzeczywistość) można było odbyć wirtualną wycieczkę po cerkwiach w Białowieży i Lublinie.
Wystawa wszędzie spotykała się z ciepłym przyjęciem i zaskoczeniem, że życie prawosławnych w Polsce jest tak prężne. Wielu oglądających wyraziło chęć odwiedzenia naszego kraju.
 
(ciąg dalszy dostępny w wersji drukowanej lub w E-wydaniu Przeglądu Prawosławnego)

Natalia Walicka
fot. Tomasz Grześ

Twoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token