Numer 12(390)    Grudzień 2017Numer 12(390)    Grudzień 2017
fot.Adam Bruczko
Spotkania z władyką
Natalia Klimuk
Tego co mądre, krzepiące, naprowadzające na dobrą drogę, nigdy za wiele. W internecie, w serwisie YouTube, na kanale cerkiew.pl rozpoczęła się prezentacja rozmów ze świętej pamięci arcybiskupem wrocławskim i szczecińskim Jeremiaszem, wieloletnim rektorem Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej, teologiem i hierarchą.
Cykl, zatytułowany po białorusku „Upełnienaść wiery i mużnaść” (Pewność wiary i odwaga) składa się z dwunastu, około dziesięciominutowych, rozmów z hierarchą, który zmarł w tym roku i którego brak będziemy długo odczuwać. Anna Czerewacka pytała między innymi, o spowiedź (władyka był jednym z niewielu biskupów, którzy spowiadali wiernych), o Eucharystię – czym jest, i jak jej sens najczęściej wypaczamy, o to jak się modlić, ale też o sprawy nieco bardziej osobiste – o duchową drogę, chorobę, która przeszkodziła w zrealizowaniu całego cyklu w zakładanej formie, ale którą, biorąc udział w nagraniach, władyka pokonał, pokazując, że nauczać można do końca. To głębokie świadectwo.
Projekt zrealizowało Stowarzyszenie OrthNet, a to nie tylko instytucja, ale ludzie, którzy wnieśli swój czas i umiejętności, musieli zmieniać plany i dostosowywać się do chorego, odchodzącego człowieka. Mimo kłopotów z finalnym rozliczeniem, bo projekt nie mógł zostać zakończony zgodnie z założeniami, ten cykl rozmów trzeba nazwać sukcesem.
Stowarzyszenie przygotowuje także film dokumentalny, poświęcony arcybiskupowi Jeremiaszowi, i nadal jest otwarte na wszystkich chętnych do zaangażowania się w jego działania.

Natalia Klimuk

Twoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token