Numer 12(390)    Grudzień 2017Numer 12(390)    Grudzień 2017
fot.Adam Bruczko
Adam, Jevica i Milica. Nic szczególnego. Po prostu – chrześcijaństwo
Piotr Dawydow
Adam z Prizren na starość zwariował. Zbzikował. 88 lat – nie byle co. Ale zbzikował wcześniej, gdy miał lat osiemdziesiąt. Wtedy skierował się w stronę prawosławnej cerkwi w rodzimym mieście, byłej stolicy Nemaniczów, i poprosił o chrzest. „Chcę być prawosławny. Adamem chcę być”. Takie deklaracje w mieście, z którego wypędzono prawie wszystkich chrześcijan po pogromie 2004 roku, delikatnie mówiąc, wnosiły dysonans do radosnego nastroju z powodu oczyszczenia miasta z przeklętych prawosławnych Serbów, co cieszyło licznych krewnych Adama. I ci liczni krewni zdecydowanie odmówili kontaktu z dziadkiem, który zmienił wiarę.
– Ich sprawa – mówi dziadek Adam, ocierając łzę. – Wiary nie zmieniałem, a wróciłem do prawdziwej – wcześniej wszyscy byliśmy chrześcijanami!
Kiedy mówi się, że z Prizren, starożytnego serbskiego miasta, zostali wypędzeni prawie wszyscy Serbowie, wiele znaczy to słowo „prawie”. W mieście bądź w jego najbliższych okolicach pozostało kilku ofiarnych prawosławnych duchownych, z czasem powróciło tutaj Prizreńskie Duchowne Seminarium i teraz kontynuuje swoją działalność, mimo nie tylko licznych kłopotów materialnych, ale najdelikatniej mówiąc, nie nastawionego zbyt przyjaźnie otoczenia. Do tych „prawie” należą dwie kobiety: Jevica Djordjevic i jej córka Milica, które cały ten czas, także podczas prześladowań Serbów, były jedynymi prawosławnymi w tym mieście. Serbska telewizja nie tak dawno nakręciła film o Milicy. Zapamiętałem kadr z tego filmu – dziewczynka, milcząc, patrzy w okno na podwórze, gdzie bawią się albańskie dzieci, ale bawić się nie idzie, bo jest to po prostu niebezpieczne. Mogą nie tylko pobić. Milcząc patrzy, a i mama Jevica płacze. Tak żyły w zamknięciu przez kilka smutnych lat, ukradkiem wybiegając po zakupy. Do czasu, dopóki nie pojawił się Adam.

(ciąg dalszy dostępny w wersji drukowanej lub w E-wydaniu Przeglądu Prawosławnego)

Piotr Dawydow
za: www.pravoslavie.ru
tłum. Ałła Matreńczyk

Twoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token