Numer 1(391)    Styczeń 2018Numer 1(391)    Styczeń 2018
fot.Narodzenie Chrystusa Polichromia w cerkwi św. Jana Teologa w monasterze w Supraślu
Piórkiem i talentem
Anna Radziukiewicz
W istocie, talent Pietruka spotyka się z pracowitością, która jest nie z tej epoki. Jak teraz znaleźć ludzi, którzy z benedyktyńską cierpliwością, siedząc z piórkiem w ręku, z dnia na dzień, z roku na rok, przez ponad trzydzieści lat, odbijają otaczający świat na kartce papieru? Nie widzę takich. Nie widzę nowych rysowników o takim rozmachu twórczości.
Powiedzą – a po co rysunek, jeśli mamy fotografię? Ona odbije wszystko. Ją można w dodatku retuszować, powielać w nieskończoność.
Właśnie, retuszować.
Władysław Pietruk nie retuszuje. Jeśli osypany tynk odsłania liszaje cegły, tak je rysuje. Jeśli betonowy słup dźwiga przewody elektryczne, „przecinając” domy czy kaplice, też się pojawi na rysunku. Jeśli twarz kobiety zaorało życie, taką pozostanie.
Ale jeśli w fotografii pokażemy niedoskonałości świata, widz ją odrzuci, bo pragnie estetyki, nazwałabym ją kurortowej, czyli pięknych krajobrazów, w których jak broszki tkwią dworki, pałace, fontanny. Nie chce „liszajów”. Ale w rysunku je zaakceptuje, zobaczy nawet urok różnorodności świata, w którym domy, płoty, człowiek „opowiedzą” o swoim starzeniu się, odchodzeniu, zamieraniu.
A rysunek Pietruka wchłania wszystko, jakby każdą rzeczywistość unosząc do rangi piękna. Piszę tu o wszystkich pracach Władysława – przedstawiających stare białostockie Bojary, chaty w jego rodzinnych Narojkach, krzyże nie trzymające się pionu, gumna z zapadniętymi strzechami, bruk z głębokimi koleinami.
Oczywiście w najnowszym albumie nie ma tej „liszajowatej” rzeczywistości. Są świątynie. A te dają rysownikowi piękno jakby za darmo.

(ciąg dalszy dostępny w wersji drukowanej lub w E-wydaniu Przeglądu Prawosławnego)

Anna Radziukiewicz
Rysunki Władysława Pietruka
Władysław Pietruk, Cerkwie, kaplice, kapliczki. Orthodox churches. Православные храмы, Warszawska Metropolia Prawosławna, Warszawa 2017, ss. 232.

Twoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token