Numer 6(348)    czerwiec 2014Numer 6(348)    czerwiec 2014
fot.
Kosowo-Serbia: Atak na autobus z Serbami 2015 I 07
Święta Bożego Narodzenia w Kosowie i Metochii zakłócił kolejny nieprzyjemny incydent. W mieście Đjakovica tłum Albańczyków obrzucił kamieniami autobus z czterdziestoma pielgrzymami. Zmuszeni do opuszczenia miasta w 1999 roku, jechali w rodzinne strony, by Boże Narodzenie spędzić w cerkwi przy miejscowym prawosławnym monasterze.
Włochy: Bohaterska śmierć gruzińskiego archimandryty 2015 I 01
Na promie pasażerskim „Norman Atlantis”, płynącym 28 grudnia z Grecji do Włoch z 520 osobami na pokładzie, wybuchł pożar. Kapitan zarządził ewakuację statku. Mimo że na miejsce został wysłany helikopter i dwa okręty ratownicze, ewakuację pasażerów utrudniały porywisty wiatr i wysokie fale. Zginęło jedenaście osób, wśród nich archimandryta Eliasz Kartozin, przełożony monasteru św. Dawida w Mcchecie, który uratował od śmierci Greczynkę z maleńką córeczką.
Serbia: Świadczę tylko 2014 XII 29
Pod takim tytułem otwarto w Belgradzie wystawę poświęconą życiu i pracy patriarchy Pavle. Wystawę można obejrzeć w Muzeum Patriarchatu w stolicy Serbii. „Przed pięcioma laty, 15 listopada 2009 roku, odszedł do Pana patriarcha serbski Pavle” – pisze w katalogu wystawy obecny patriarcha Irinej. „Przeniósł się do Chrystusa, któremu całe życie służył wedle jego przykazań. Służył także swemu narodowi i Cerkwi, oddając siebie wszystkim, jak i wszystko co posiadał”.
Ukraina: O misji Cerkwi w bratobójczym konflikcie 2014 XII 29
Jaka powinna być misja Cerkwi w bratobójczym konflikcie? Czy tylko prowadzić do pojednania? Na ile etyczne jest materialne wsparcie tylko jednej ze stron? – z takimi pytaniami zwrócił się do biskupa Gorłowki i Słowiańska Mitrofana portal internetowy „Prawosławne życie”.
Ukraina: Przejęcie to nie przejście 2014 XII 29
– Na dzień dzisiejszy czternaście cerkwi Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej zostało przejętych przez raskolników, sześciu grozi zagarnięcie, a tylko prawosławie na świecie trzy przeszły dobrowolnie na stronę „kijowskiego patriarchatu”, zgodnie z ustawą „o wolności sumienia i organizacjach religijnych” – poinformował metropolita boryspolski i browarski Antoni, zarządzający administracją Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej. – W porównaniu z 12 tysiącami parafii Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej jest to nieznacząca liczba, ale niepokoi fakt, że cerkwie są przejmowane z naruszaniem prawa – dodał.
Gruzja: Patriarcha o przemocy 2014 XII 29
Temat przemocy poruszył w kazaniu patriarcha Gruzji Eliasz II. – Starożytni Rzymianie mówili: „Czasy zmieniają się i my zmieniamy się razem z nimi”. Zmienia się ludzkość, zmienia się przyroda, zmienia się świat wokół nas. Często zastanawiamy się, czym wywołane są te procesy. Ale najbardziej skomplikowany proces zachodzi w samym człowieku. W ostatnim czasie rząd, społeczeństwo, Cerkiew – my wszyscy – jesteśmy zaniepokojeni przemocą, do której dochodzi między ludźmi. W pierwszej kolejności powinniśmy się zastanowić, z czego ona wynika. Mogę z przekonaniem stwierdzić, że wynika z braku wiary. Kiedy mówimy naszej młodzieży, że nie można czynić zła, nie można stosować przemocy – to nie wystarcza.
Grecja: Czy dialog zostanie wznowiony? 2014 XII 29
Nad wznowieniem dialogu między prawosławnymi i dochalcedońskimi Cerkwiami, współistniejącymi ze sobą na Bliskim Wschodzie od półtora tysiąca lat, zastanawiali się w końcu listopada w Atenach przedstawiciele obydwu stron. Prawosławnej delegacji przewodniczył metropolita Emmanuel, zwierzchnik diecezji patriarchatu konstantynopolitańskiego we Francji, dochalcedońskiej metropolita Damietty Bishoy z monofizyckiej koptyjskiej Cerkwi. W spotkaniu wzięli udział także przedstawiciele Ormiańskiej Apostolskiej Cerkwi.
Ekumeniczny wieczór z kolędą w Czerewkach 2014 XII 22
Pierwsze spotkanie ekumeniczne z kolędą zorganizowano 21 grudnia w Domu Opieki Społecznej w Czerewkach. Z inicjatywą przedświątecznego kolędowania wystąpił proboszcz kożańskiej parafii, o. Roman Koszycki. Dom leży na terenie tejże parafii a o. Roman jest kapelanem podopiecznych tejże placówki.
Wielka Brytania: Boże Narodzenie bez Chrystusa? 2014 XII 20
Według badań przeprowadzonych pośród dwóch tysięcy brytyjskich rodziców przez popularną stronę internetową „Netmums”, chrześcijaństwo coraz częściej usuwane jest ze szkolnych bożonarodzeniowych przedstawień, a ich miejsce zajmują liczne „zimowe uroczystości”, pisze The Telegraph. Nawet te szkoły, które wciąż jeszcze pielęgnują religijne tradycje, wolą wystawiać silnie zmodernizowane bożonarodzeniowe spektakle ze zniekształconą interpretacją historii narodzin Chrystusa, a dzieci przebierają się w kostiumy czarodziejek i elfów w stylu punków, a także Elvisa Presleya czy kosmonautów.
Biesiada z Księciem - ostatnie wolne miejsca 2014 XII 17
Po pierwszym dniu zapisów na Biesiadę z Księciem są jeszcze wolne miejsca. Dostępne miejsca są na tzw. Sali Białej - tradycyjnie przeznaczanej przez komitet organizacyjny dla młodzieży. Bilety dla osób uczących się i studiujących w cenie 130zł/os.
|<  <  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15    >  >>  >|