Numer 10(328)    październik 2012Numer 10(328)    październik 2012
fot.Anna Radziukiewicz
Nagrody im. Ksiecia Konstantego Ostrogskiego przyznane 2015 I 10
Za zasługi w rozwoju myśli, kultury i duchowości prawosławia oraz działalność na rzecz jednoczenia chrześcijan – taka jest formuła Nagrody im. Księcia Konstantego Ostrogskiego, przyznawanej przez miesięcznik "Przegląd Prawosławny". Kapituła, której przewodniczył redaktor naczelny Eugeniusz Czykwin, zebrała się 10 styczna już po raz dwudziesty szósty. Laureatów wyłoniono po dyskusji z szerokiego grona godnych kandydatów. Zostali w nimi w tym roku monaster św. Mikołaja w Gródku na Ukrainie z przełożoną ihumenią Michaiłą, prof. Goran Janićijević, serbski ikonopisiec, białoruski pisarz Aleksander Wielko, o. Heikki Huttunen i Helena Pavinski z fińskiej Cerkwi prawosławnej, zwiazana z Uniwersytetem w Białymstoku historyk Irena Matus oraz, na ręce kierujacego redakcją Aleksandra Wasyluka, portal cerkiew.pl.
Zjednoczone Emiraty Arabskie: Nowa cerkiew w Abu Dhabi 2015 I 08
Nowa cerkiew zostanie zbudowana w dzielnicy Mussafach w Abu Dhabi, donosi greekreporter.com.
Kosowo-Serbia: Atak na autobus z Serbami 2015 I 07
Święta Bożego Narodzenia w Kosowie i Metochii zakłócił kolejny nieprzyjemny incydent. W mieście Đjakovica tłum Albańczyków obrzucił kamieniami autobus z czterdziestoma pielgrzymami. Zmuszeni do opuszczenia miasta w 1999 roku, jechali w rodzinne strony, by Boże Narodzenie spędzić w cerkwi przy miejscowym prawosławnym monasterze.
Włochy: Bohaterska śmierć gruzińskiego archimandryty 2015 I 01
Na promie pasażerskim „Norman Atlantis”, płynącym 28 grudnia z Grecji do Włoch z 520 osobami na pokładzie, wybuchł pożar. Kapitan zarządził ewakuację statku. Mimo że na miejsce został wysłany helikopter i dwa okręty ratownicze, ewakuację pasażerów utrudniały porywisty wiatr i wysokie fale. Zginęło jedenaście osób, wśród nich archimandryta Eliasz Kartozin, przełożony monasteru św. Dawida w Mcchecie, który uratował od śmierci Greczynkę z maleńką córeczką.
Serbia: Świadczę tylko 2014 XII 29
Pod takim tytułem otwarto w Belgradzie wystawę poświęconą życiu i pracy patriarchy Pavle. Wystawę można obejrzeć w Muzeum Patriarchatu w stolicy Serbii. „Przed pięcioma laty, 15 listopada 2009 roku, odszedł do Pana patriarcha serbski Pavle” – pisze w katalogu wystawy obecny patriarcha Irinej. „Przeniósł się do Chrystusa, któremu całe życie służył wedle jego przykazań. Służył także swemu narodowi i Cerkwi, oddając siebie wszystkim, jak i wszystko co posiadał”.
Ukraina: O misji Cerkwi w bratobójczym konflikcie 2014 XII 29
Jaka powinna być misja Cerkwi w bratobójczym konflikcie? Czy tylko prowadzić do pojednania? Na ile etyczne jest materialne wsparcie tylko jednej ze stron? – z takimi pytaniami zwrócił się do biskupa Gorłowki i Słowiańska Mitrofana portal internetowy „Prawosławne życie”.
Ukraina: Przejęcie to nie przejście 2014 XII 29
– Na dzień dzisiejszy czternaście cerkwi Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej zostało przejętych przez raskolników, sześciu grozi zagarnięcie, a tylko prawosławie na świecie trzy przeszły dobrowolnie na stronę „kijowskiego patriarchatu”, zgodnie z ustawą „o wolności sumienia i organizacjach religijnych” – poinformował metropolita boryspolski i browarski Antoni, zarządzający administracją Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej. – W porównaniu z 12 tysiącami parafii Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej jest to nieznacząca liczba, ale niepokoi fakt, że cerkwie są przejmowane z naruszaniem prawa – dodał.
Gruzja: Patriarcha o przemocy 2014 XII 29
Temat przemocy poruszył w kazaniu patriarcha Gruzji Eliasz II. – Starożytni Rzymianie mówili: „Czasy zmieniają się i my zmieniamy się razem z nimi”. Zmienia się ludzkość, zmienia się przyroda, zmienia się świat wokół nas. Często zastanawiamy się, czym wywołane są te procesy. Ale najbardziej skomplikowany proces zachodzi w samym człowieku. W ostatnim czasie rząd, społeczeństwo, Cerkiew – my wszyscy – jesteśmy zaniepokojeni przemocą, do której dochodzi między ludźmi. W pierwszej kolejności powinniśmy się zastanowić, z czego ona wynika. Mogę z przekonaniem stwierdzić, że wynika z braku wiary. Kiedy mówimy naszej młodzieży, że nie można czynić zła, nie można stosować przemocy – to nie wystarcza.
Grecja: Czy dialog zostanie wznowiony? 2014 XII 29
Nad wznowieniem dialogu między prawosławnymi i dochalcedońskimi Cerkwiami, współistniejącymi ze sobą na Bliskim Wschodzie od półtora tysiąca lat, zastanawiali się w końcu listopada w Atenach przedstawiciele obydwu stron. Prawosławnej delegacji przewodniczył metropolita Emmanuel, zwierzchnik diecezji patriarchatu konstantynopolitańskiego we Francji, dochalcedońskiej metropolita Damietty Bishoy z monofizyckiej koptyjskiej Cerkwi. W spotkaniu wzięli udział także przedstawiciele Ormiańskiej Apostolskiej Cerkwi.
Ekumeniczny wieczór z kolędą w Czerewkach 2014 XII 22
Pierwsze spotkanie ekumeniczne z kolędą zorganizowano 21 grudnia w Domu Opieki Społecznej w Czerewkach. Z inicjatywą przedświątecznego kolędowania wystąpił proboszcz kożańskiej parafii, o. Roman Koszycki. Dom leży na terenie tejże parafii a o. Roman jest kapelanem podopiecznych tejże placówki.
|<  <<  <  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16    >  >>  >|