Numer 5(323)    maj 2012Numer 5(323)    maj 2012
fot.o. Sławomir Ostapczuk
Grecka Cerkiew przeciwko kremacji 2014 XI 03
W związku z niedawnymi rozporządzeniami greckiego rządu, Cerkiew poleciła swoim duchownym „nie obsługiwanie” pogrzebów nad skremowanymi ciałami. Kremację uznano za naruszenie prawosławnej greckiej tradycji.
Doroteusz Fionik laureatem 2014 X 31
Doroteusz Fionik został laureatem nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Nagrody za sezon 2013/2014 wręczono 30 października w Auli Magna Pałacu Branickich w Białymstoku.
Wieczór poezji i prozy białoruskiej 2014 X 30
30 października w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku odbyło się kolejne spotkanie poświęcone prozie i poezji białoruskiej. Imprezę organizuje Bractwo Trzech Świętych Hierarchów i Przedszkole Samorządowe nr 14 z Białegostoku.
Białystok rodzinie 2014 X 28
Białystok rodzinie - wspólna troska. Konferencja pod takim hasłem odbędzie się 29 października, we środę, w auli wydziału elektrycznego Politechniki Białostockiej przy ulicy Wiejskiej 45 D. Pierwsza sesja rozpocznie się o godzinie 10, druga o 17.
Wszechnica Kultury Prawosławnej 2014 X 27
Inauguracja Wszechnicy Kultury Prawosławnej miała miejsce 27 października w Centrum Kultury Prawosławnej. Wykład inauguracyjny o bieżeństwie przygotował Doroteusz Fionik, który kwestiami bieżeństwa zajmuje się już ponad dwadzieścia lat.
Święto w Klejnikach 2014 X 27
Dzień wspomnienia św. Paraskiewy (27 października) był w tym roku bardzo świątecznie obchodzony w Klejnikach bowiem świętowano 45. rocznicę święceń kapłańskich o. Aleksandra Wysockiego, jak 45-cio lecie małżeństwa z matuszką Walentyną.
Egipt: Usiłują wypędzić chrześcijan z Synaju 2014 X 23
Najstarszy prawosławny monaster św. Katarzyny, leżący na biblijnej ziemi Synaju, znów stał się obiektem prześladowań ze strony islamskich radykałów, donosi portal informacyjny Linga, powołując się na „Copts Today”. Głównym zagrożeniem dla mnichów i monasterskich budowli są koczownicze plemiona arabskich islamistów.
Grecja: Niedziele bez handlu 2014 X 23
Protesty stowarzyszenia pracowników handlu zakończyły się sukcesem – wbrew przyjętej parlamentarnej ustawie niedziela pozostanie dniem wolnym od pracy w sklepach.
Irak: Chrześcijanie uciekają 2014 X 23
Cerkwie i kościoły Ebrilu, stolicy irackiego Kurdystanu, stają się tymczasowym domem dla dziesiątków chrześcijan, muzułmanów i jazydów, którzy uciekli przed terrorem radykałów Państwa Islamskiego, informuje „Copts Today”.
Liban: Państwo Islamskie zagraża libańskim chrześcijanom 2014 X 23
Bojownicy Państwa Islamskiego zagrażają chrześcijanom w libańskiej dolinie Bekaa, donosi International Business Times. Ponad trzy tysiące dżihadystów zajęło pasmo górskie między Libanem i Syrią, niedaleko sunnickiego miasta Arsal. A ponieważ planują przejęcie ziemi, położonych poniżej linii górskich pieczar i pastwisk, chrześcijańscy ochotnicy z doliny Bekaa utworzyli oddziały samoobrony. Ich obawy nie ą bezpodstawne – bojownicy Państwa Islamskiego porwali już dwudziestu jeden libańskich żołnierzy i policjantów.
|<  <<  <  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16    >  >>  >|