Numer 3(297)    marzec 2010Numer 3(297)    marzec 2010
fot.
Ekumeniczny wieczór z kolędą w Czerewkach 2014 XII 22
Pierwsze spotkanie ekumeniczne z kolędą zorganizowano 21 grudnia w Domu Opieki Społecznej w Czerewkach. Z inicjatywą przedświątecznego kolędowania wystąpił proboszcz kożańskiej parafii, o. Roman Koszycki. Dom leży na terenie tejże parafii a o. Roman jest kapelanem podopiecznych tejże placówki.
Wielka Brytania: Boże Narodzenie bez Chrystusa? 2014 XII 20
Według badań przeprowadzonych pośród dwóch tysięcy brytyjskich rodziców przez popularną stronę internetową „Netmums”, chrześcijaństwo coraz częściej usuwane jest ze szkolnych bożonarodzeniowych przedstawień, a ich miejsce zajmują liczne „zimowe uroczystości”, pisze The Telegraph. Nawet te szkoły, które wciąż jeszcze pielęgnują religijne tradycje, wolą wystawiać silnie zmodernizowane bożonarodzeniowe spektakle ze zniekształconą interpretacją historii narodzin Chrystusa, a dzieci przebierają się w kostiumy czarodziejek i elfów w stylu punków, a także Elvisa Presleya czy kosmonautów.
Biesiada z Księciem - ostatnie wolne miejsca 2014 XII 17
Po pierwszym dniu zapisów na Biesiadę z Księciem są jeszcze wolne miejsca. Dostępne miejsca są na tzw. Sali Białej - tradycyjnie przeznaczanej przez komitet organizacyjny dla młodzieży. Bilety dla osób uczących się i studiujących w cenie 130zł/os.
Premiera spektaklu "Bieżeńcy" 2014 XII 11
Stowarzyszenie Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce zaprasza na premierę spektaklu "Bieżeńcy" na podstawie książki Bożeny Demjaniuk w przekładzie Jana Maksymiuka.
Reżyseria i opieka artystyczna: Joanny Stelmaszuk - Troc
Występują: Magdalena Gawryluk, Maria Krawczyk, Jakub Maciejuk, Michał Skorbiłowicz
Muzyczna aranżacja: Jakub Maciejuk, Michał Skorbiłowicz
Francja: "Tajemnica cara" 2014 XII 11
Siedemdziesięciopięciominutowy film „Tajemnica cara” został wyświetlony 10 grudnia na kanale francuskiej telewizji KTO. Jego bohaterami są car Aleksander I, który rządził Rosją w latach 1801-1825, i skromny starzec, pustelnik z Syberii Fiodor Kuźmicz.
Ręczniki z okolic Bielska Podlaskiego i Hajnówki na kartach albumu 2014 XII 09
30 lat istnieje Muzeum w Bielsku Podlaskim Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Przez ten czas na trwale wpisało się na kulturalną mapę Bielska Podlaskiego. Wśród licznych zabytków w zbiorach muzeum wyróżnia się kolekcja ludowych ręczników.
Turcja: Wspólna deklaracja patriarchy i papieża 2014 XI 30
Podczas trzydniowej wizyty oficjalnej w Turcji papież Franciszek dwukrotnie spotkał się z patriarchą Bartłomiejem w cerkwi św. Jerzego – 29 listopada na krótkim nabożeństwie i rozmowie prywatnej, następnego dnia na Liturgii, odprawianej w dniu św. Andrzeja, patrona patriarchatu ekumenicznego.
Ukraina: Zło zawsze przegra 2014 XI 27
Liturgię w dzień św. Jana Złotoustego w Konstantynówce odsłużył arcybiskup gorłowski i słowiański Mitrofan. – Dlaczego Bóg czasami dopuszcza, by niesprawiedliwość brała górę nad sprawiedliwością, nieprawda nad prawdą? – powiedział w kazaniu. – Odpowiedź na to pytanie może być taka: to nie Bóg pozwala. Zło powstaje przeciwko prawdzie. Diabeł powstaje przeciwko tym, którzy żyją zgodnie z wolą Bożą. Kieruje na nich oszczerstwa, prześladowania i zawsze czyni to w jednakowy sposób – chce pomówić, zabić, żeby nie było ich na ziemi. Wykorzystuje siłę i z stara się udowodnić, że siłą można cokolwiek zrobić. Ale Bóg nie w sile, a w prawdzie.
Cypr: Powrót cerkwi 2014 XI 25
Po 443 latach od zajęcia przez Turków osmańskich średniowiecznego miasta Ammochosta (obecnie Famagusta), maleńka bizantyńska cerkiew Pasa Bogarodzicy 24 listopada została przekazana metropolicie konstantyjskiemu Bazylemu. W najbliższym czasie rozpoczną się w niej nabożeństwa. Władyka odwiedził tę, wykorzystywaną ostatnio jako teatr, cerkiew. Mediom przyznał, że odzyskanie świątyni, jednej z 365, które przetrwały w jego diecezji z okresu bizantyńskiego, okupione było latami starań. Podzielił się tą radosną nowiną z komisją Światowej Rady Kościołów, która podczas tegorocznego posiedzenia właśnie w Famaguście przeanalizuje stan pozostałych 364 cerkwi.
Płyta z kolędami w najnowszym numerze Przeglądu Prawosławnego 2014 XI 20
Wraz z najnowszym numerem, czytelnicy Przeglądu Prawosławnego otrzymają bezpłatny dodatek w postaci płyty z kolędami, wykonanymi przez chór parafii prawosławnej z Jeleniej Góry.
|<  <<  <  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16    >  >>  >|