Numer 4(274)    kwiecień 2008Numer 4(274)    kwiecień 2008
fot.Eugeniusz Czykwin
Duma Warszawy 2002 III 22
2 lutego minęło 30 lat od pierwszego publicznego koncertu Zespołu Muzyki Cerkiewnej pod dyrekcją o. Jerzego Szurbaka. Wszyscy czytelnicy Przeglądu znają tę postać. Wielokrotnie gościł na naszych łamach.
Święto patronów 2002 III 18
Swoje święto - dzień Trzech Hierarchów - obchodziła 12 lutego Katedra Teologii Prawosławnej w Białymstoku. Placówka mimo bardzo młodego wieku - powstała, przypomnijmy, 5 marca 1999 roku - na trwałe wpisała się zarówno w struktury Uniwersytetu w Białymstoku, jak do rodziny wydziałów teologii prawosławnej na całym świecie.
IRAN - Wizyta Bartolomeusza I 2002 III 01
Z oficjalną wizytą w Iranie przebywał od 11 do 15 stycznia patriarcha ekumeniczny Bartolomeusz I. Spotkał się z prezydentem Iranu Mohammadem Khatami, ministrem Kultury Ahmadam Masjedem Jamel oraz wielkim przewodnikiem rewolucji islamskiej ayatollahem Ali Hoseini Khamenei. W trakcie konferencji w Instytucie Studiów Międzynarodowych na temat "Udział religii w ustanowieniu pokoju we współczesnym świecie" patriarcha zwrócił się do członków korpusu dyplomatycznego w stolicy Iranu. Wezwał zwierzchników religijnych do "działań na rzecz pokoju" i opowiedział się za kontynuacją dialogu między chrześcijanami i muzułmanami. - Po zamachu z 11 września bardzo ważne jest przyspieszenie dialogu między islamem i chrześcijaństwem - podkreślił.
Zmarła Helena Majdaniec 2002 III 01
24 stycznia 2002 roku odbył się w Szczecinie pogrzeb Heleny Majdaniec, jednej z najpopularniejszych w latach 60. piosenkarek. Nabożeństwo żałobne na cmentarzu przy ulicy Ku Słońcu odprawił o. Paweł Stefanowski, proboszcz prawosławnej parafii św. Mikołaja w Szczecinie.
USA - Pomnik ofiar 11 września 2002 II 21
Budowę pomnika upamiętniającego ofiary zamachów z 11 września zaproponował arcybiskup Nowego Jorku Dimitri, zwierzchnik greckiego arcybiskupstwa USA. Miałby on stanąć się na Manhattanie, tuż obok cerkwi prawosławnej św. Mikołaja, której odbudowa niebawem się rozpocznie, i byłby dostępny dla wszystkich zwiedzających. Niedawno amerykański tygodnik "Time" poświęcił długi reportaż zniszczonej cerkwi. Z kataklizmu uchowały się ikona św. Denisa z Zante oraz relikwiarz z relikwiami św. Katarzyny, św. Sabby i św. Mikołaja. Cerkiew św. Mikołaja została całkowicie zniszczona podczas osunięcia się dwóch wież World Trade Center. Miała wiele starych ikon, także ofiarowanych przez rodziną carską w Rosji. W ciągu pięciu miesięcy arcybiskup Dimitri odwiedzał miejsce zamachu ponad dziesięciokrotnie, zapowiadając odbudowę cerkwi.
Głodówka w Czerwonogrodzie 2002 II 03
Ojciec Stefan Derkacz, proboszcz parafii św. archidiakona Stefana w Czerwonogrodzie na Ukrainie, prowadzi od 18 października 2001 roku głodówkę. W raporcie do patriarchy Rosji Aleksego II wyjaśnia powód swej decyzji.
Przegląd Prawosławny nagrodzony 2002 I 28
Stowarzyszenie Kultury Słowiańskiej przyznało nagrody im. Fiodora Dostojewskiego za rok 2001. Wśród nagrodzonych znalazła się redakcja
Wczasy dla emerytów 1970 I 01
Stowarzyszenie Prawosławne im. św. ap. Piotra i Pawła organizuje w terminie od 4 do 14 września wczasy dla emerytów i rencistów w Prawosławnym Domu Opieki im. św. Stefana w Jeleniej Górze - Cieplicach.
Nowy członek Akademii Ateńskiej 1970 I 01
Arcybiskup Nowego Jorku Dimitrios, który kieruje grecką diecezją patriarchatu ekumenicznego w USA, został członkiem Akademii Ateńskiej, najwyższej instytucji kulturalnej Grecji. To wyróżnienie jest uznaniem pracy teologicznej arcybiskupa i jego służby najpierw w łonie greckiej Cerkwi, następnie patriarchatu ekumenicznego.
Cerkiew Przemienienia 1970 I 01
W poprzednim numerze Przeglądu Prawosławnego informowaliśmy o osiągnięciach naukowych naszych duszpasterzy. Z prawosławiem i prawosławna teologią związany był również przewód kwalifikacyjny I stopnia, do którego doszło 24 lutego w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Rada Wydziału Architektury Wnętrz tej uczelni poddała ocenie dorobek twórczy i osiągnięcia dydaktyczne mgr inż. arch., arch. wnętrz Tatiany Misijuk oraz przygotowany przez nią specjalnie dla potrzeb tego przewodu projekt i pracę kwalifikacyjną: "Cerkiew Przemienienia. Wnętrze, bryła i otoczenie świątyni jako funkcja sprawowanego w niej nabożeństwa". Promotorem Tatiany Misijuk był prof. Andrzej Bissenik,
|<  <<  <  127  128  129  130  131  132  133  134  135  136  137