Numer 7(337)    lipiec 2013Numer 7(337)    lipiec 2013
fot.Piotr Falkowski
Święto patronów 2002 III 18
Swoje święto - dzień Trzech Hierarchów - obchodziła 12 lutego Katedra Teologii Prawosławnej w Białymstoku. Placówka mimo bardzo młodego wieku - powstała, przypomnijmy, 5 marca 1999 roku - na trwałe wpisała się zarówno w struktury Uniwersytetu w Białymstoku, jak do rodziny wydziałów teologii prawosławnej na całym świecie.
IRAN - Wizyta Bartolomeusza I 2002 III 01
Z oficjalną wizytą w Iranie przebywał od 11 do 15 stycznia patriarcha ekumeniczny Bartolomeusz I. Spotkał się z prezydentem Iranu Mohammadem Khatami, ministrem Kultury Ahmadam Masjedem Jamel oraz wielkim przewodnikiem rewolucji islamskiej ayatollahem Ali Hoseini Khamenei. W trakcie konferencji w Instytucie Studiów Międzynarodowych na temat "Udział religii w ustanowieniu pokoju we współczesnym świecie" patriarcha zwrócił się do członków korpusu dyplomatycznego w stolicy Iranu. Wezwał zwierzchników religijnych do "działań na rzecz pokoju" i opowiedział się za kontynuacją dialogu między chrześcijanami i muzułmanami. - Po zamachu z 11 września bardzo ważne jest przyspieszenie dialogu między islamem i chrześcijaństwem - podkreślił.
Zmarła Helena Majdaniec 2002 III 01
24 stycznia 2002 roku odbył się w Szczecinie pogrzeb Heleny Majdaniec, jednej z najpopularniejszych w latach 60. piosenkarek. Nabożeństwo żałobne na cmentarzu przy ulicy Ku Słońcu odprawił o. Paweł Stefanowski, proboszcz prawosławnej parafii św. Mikołaja w Szczecinie.
USA - Pomnik ofiar 11 września 2002 II 21
Budowę pomnika upamiętniającego ofiary zamachów z 11 września zaproponował arcybiskup Nowego Jorku Dimitri, zwierzchnik greckiego arcybiskupstwa USA. Miałby on stanąć się na Manhattanie, tuż obok cerkwi prawosławnej św. Mikołaja, której odbudowa niebawem się rozpocznie, i byłby dostępny dla wszystkich zwiedzających. Niedawno amerykański tygodnik "Time" poświęcił długi reportaż zniszczonej cerkwi. Z kataklizmu uchowały się ikona św. Denisa z Zante oraz relikwiarz z relikwiami św. Katarzyny, św. Sabby i św. Mikołaja. Cerkiew św. Mikołaja została całkowicie zniszczona podczas osunięcia się dwóch wież World Trade Center. Miała wiele starych ikon, także ofiarowanych przez rodziną carską w Rosji. W ciągu pięciu miesięcy arcybiskup Dimitri odwiedzał miejsce zamachu ponad dziesięciokrotnie, zapowiadając odbudowę cerkwi.
Głodówka w Czerwonogrodzie 2002 II 03
Ojciec Stefan Derkacz, proboszcz parafii św. archidiakona Stefana w Czerwonogrodzie na Ukrainie, prowadzi od 18 października 2001 roku głodówkę. W raporcie do patriarchy Rosji Aleksego II wyjaśnia powód swej decyzji.
Przegląd Prawosławny nagrodzony 2002 I 28
Stowarzyszenie Kultury Słowiańskiej przyznało nagrody im. Fiodora Dostojewskiego za rok 2001. Wśród nagrodzonych znalazła się redakcja
Wczasy dla emerytów 1970 I 01
Stowarzyszenie Prawosławne im. św. ap. Piotra i Pawła organizuje w terminie od 4 do 14 września wczasy dla emerytów i rencistów w Prawosławnym Domu Opieki im. św. Stefana w Jeleniej Górze - Cieplicach.
Nowy członek Akademii Ateńskiej 1970 I 01
Arcybiskup Nowego Jorku Dimitrios, który kieruje grecką diecezją patriarchatu ekumenicznego w USA, został członkiem Akademii Ateńskiej, najwyższej instytucji kulturalnej Grecji. To wyróżnienie jest uznaniem pracy teologicznej arcybiskupa i jego służby najpierw w łonie greckiej Cerkwi, następnie patriarchatu ekumenicznego.
Cerkiew Przemienienia 1970 I 01
W poprzednim numerze Przeglądu Prawosławnego informowaliśmy o osiągnięciach naukowych naszych duszpasterzy. Z prawosławiem i prawosławna teologią związany był również przewód kwalifikacyjny I stopnia, do którego doszło 24 lutego w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Rada Wydziału Architektury Wnętrz tej uczelni poddała ocenie dorobek twórczy i osiągnięcia dydaktyczne mgr inż. arch., arch. wnętrz Tatiany Misijuk oraz przygotowany przez nią specjalnie dla potrzeb tego przewodu projekt i pracę kwalifikacyjną: "Cerkiew Przemienienia. Wnętrze, bryła i otoczenie świątyni jako funkcja sprawowanego w niej nabożeństwa". Promotorem Tatiany Misijuk był prof. Andrzej Bissenik,
|<  <<  <  129  130  131  132  133  134  135  136  137  138  139