Numer 8(266)    sierpień 2007Numer 8(266)    sierpień 2007
fot.Ałła Matreńczyk
Rosja: Patriarcha Kirył o sytuacji na Ukrainie 2015 II 10
O sytuacji na Ukrainie mówił podczas zebrania biskupów Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej patriarcha moskiewski i całej Rusi Kirył.
Ukraina: Biskup Kliment o chrześcijańskiej postawie wobec konfliktu zbrojnego 2015 II 06
Zwierzchnik ukraińskich raskolników Filaret Denisenko w czasie podróży do USA nagrodził orderem senatora Mc Caina i poprosił o broń dla Ukrainy.
Arabia Saudyjska: Chrześcijańskie zabytki w piaskach pustyni 2015 II 04
Starożytne zabytki chrześcijańskiej kultury odkryto w piaskach południowej pustyni królestwa Arabii Saudyjskiej.
Arcybiskup Jovan (Vraniškovski) uwolniony 2015 II 02
2 lutego sąd w Skopje zwolnił z więzienia arcybiskupa Jovana (Vraniškovskiego) – hierarchę serbskiej Cerkwi. Do uwolnienia władyki doszło m.in. dzięki działaniom rosyjskiej Cerkwi. W grudniu zeszłego roku, z błogosławieństwa zwierzchników obu patriarchów – Kiryła i Irineja, osadzonego odwiedził metropolita Hilarion. Spotkał się on również z macedońskim prezydentem i premierem. Nie bez znaczenia była też jego wizyta u zwierzchnika niekanonicznej macedońskiej Cerkwi.
Panichida w rocznicę zbrodni 2015 II 01
1 lutego 2015 roku w cerkwi Świętego Ducha w Białymstoku na Antoniuku odprawiono nabożeństwo żałobne w 69 rocznicę zbrodniczego wymordowania przez oddział „Burego” dwudziestu ośmiu prawosławnych furmanów i kilkudziesięciu innych mieszkańców Zaleszan, Wólki Wygonowskiej, Sak, Suchowolców, Mostków, Krasnego, Zań, Szpaków i Puchłów w powiecie bielskim i wsi Końcowizna w białostockim. Ofiarami zbrojnego podziemia padli także prawosławni mieszkańcy wsi Przystawka w sokólskim czy Topilec, Michałowo i Potoka w białostockim. Nie sposób wyliczyć wszystkich zbrodni na prawosławnych mieszkańcach Białostocczyzny. Białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej, badając powyższe wątki działalności „Burego”, orzekł, że dopuścił się on zbrodni o charakterze ludobójczym.
Gruzja: Odkryto nieznaną kaplicę 2015 I 28
Nową, nieznaną dotychczas kaplicę ze ściennymi wizerunkami Bogarodzicy i świętych odkryto w położonym na granicy Gruzji i Azerbejdżanu monasterskim kompleksie Dawid-Garedzi. Czasownię odnalazł jeden z mnichów, o czym władyka Hiob powiadomił odpowiednie instytucje.
Rosja: Patriarcha Kirył w rocznicę śmierci św. Włodzimierza 2015 I 25
– W dnieprowskiej kupieli zrodziła się nowa święta Ruś, nasza duchowa jedność – podkreślił patriarcha Kirył w posłaniu z okazji 1000 rocznicy śmierci św. równego apostołom wielkiego kniazia Włodzimierza. – Od tego czasu podejmowano próby zniszczenia prawosławia, wzniecenia waśni i domowej smuty między naszymi narodami, omamienia ludzi kłamliwymi ideami, obietnicami szybkiego ziemskiego szczęścia i materialnego powodzenia. Ale dzięki Bożemu Miłosierdziu Święta Ruś do dzisiaj żyje w naszych serach, nasze narody do dziś mają jedną wiarę i Cerkiew, wspólne świętości, niezliczone wzorce chrześcijańskiego podwigu i wspólnej historii.
Kanada: Najstarszy zapisany fragment Ewangelii 2015 I 22
Naukowcy ze Studium Teologicznego Akadii, badając maskę mumii, doszli do wniosku, że karty papirusu, z których została wykonana, zawierają zapisany w I wieku n.e. fragment Ewangelii Marka. Gdyby ich przypuszczenie się potwierdziło, byłby to najstarszy zachowany fragment Ewangelii na świecie. Uważany dotychczas za najstarszy, pochodzi z II wieku.
Ukraina: Najważniejsze zwycięstwo w życiu 2015 I 19
Mimo silnego artyleryjskiego ostrzału Gorłowki, w wigilię Kreszczenija na świąteczną Liturgię do Bogojawleńskiego soboru przyszło bardzo wielu wiernych.
Wieczór Eugeniusza Kabatca 2015 I 13
Z okazji 85. rocznicy urodzin oraz wydania najnowszej książki „Popołudnia filozofów” w domu literatury w Warszawie odbyło się 12 stycznia spotkanie z jubilatem zorganizowane przez wydawnictwo Res Humana” i Polskie Stowarzyszenie Kultury Europejskiej (SEC).
<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11    >  >>  >|