Numer 9(243)    wrzesień 2005Numer 9(243)    wrzesień 2005
fot.Mirosław Matreńczyk
W Wielką Sobotę w świątyni Grobu Pańskiego 2016 V 30
W Jerozolimie zszedł Święty Ogień. Co roku prawosławni wierni ze szczególnym wzruszeniem czekają na to wydarzenie. Ogień schodzi w kuwukli w świątyni Grobu Pańskiego (wyłania się z kamienia, na którym złożono ciało Chrystusa) w Wielką Sobotę po modlitwie prawosławnego patriarchy. Patriarcha przykłada do niego swoje świece, a następnie przekazuje ogień wiernym. Ci zapalają wtedy charakterystyczne pęki z trzydziestu trzech świec.
Muzułmańska Hagia Sophia w Amsterdamie 2016 IV 25
Szybko postępuje budowa meczetu Hagia Sophia w Amsterdamie, dokładnej kopii świętego symbolu prawosławia w Konstantynopolu. Turcy, jego budowniczowie, chcą w ten sposób przygotować międzynarodową społeczność na realizację marzenia swego prezydenta Erdogana, który obiecał, że zamieni konstantynopolitańską Hagia Sophię w meczet.
Wielkopostna modlitwa o pokój 2016 IV 04
Wielkopostna modlitwa o pokój. Do specjalnej reguły modlitewnej podczas Wielkiego Postu wezwał Ukraińską Cerkiew Prawosławną jej zwierzchnik, metropolita Onufry.
Życie monastyczne trwa 2016 IV 04
Życie monastyczne trwa. Mimo trudnej sytuacji w Syrii, wspólnoty monastyczne Antiocheńskiej Cerkwi Prawosławnej, także żeński stauropigialny monaster Bogarodzicy w Sajdanaja, niosą swój podwig.
Rosjanie na Atosie 2016 IV 04
Wystawę fotografii poświęconą tysiącleciu obecności rosyjskiego monastycyzmu na Atosie otwarto w patriarszym muzeum sztuki cerkiewnej w świątyni Chrystusa Zbawiciela w Moskwie. W uroczystości wziął udział patriarcha moskiewski i całej Rusi Kirył, przedstawiciel prezydenta Aleksander Biegłow, minister kultury Włodzimierz Miedinski.
O chrześcijanach Bliskiego Wschodu 2016 III 24
Prof. Souheil Farah z Libanu, laureat tegorocznej edycji nagrody Księcia Konstantego Ostrogskiego, przybliży nam dramatyczną sytuację chrześcijan na Bliskim Wschodzie.
Watykan 2016 II 29
Manuskrypt w Internecie. Biblioteka Watykańska ocyfrowała i udostępniła w Internecie znane monologium Bazylego II, jeden z najznamienitszych bizantyńskich rękopisów z czasów dynastii macedońskiej.
Ikona św. Apostoła Andrzeja dla prezydenta 2016 II 29
2 lutego metropolita Sawa, w asyście biskupa siemiatyckiego Jerzego, prawosławnego ordynariusza Wojska Polskiego, złożył wizytę prezydentowi Andrzejowi Dudzie.
Spotkanie w Supraślu - Co możemy zrobić razem 2016 II 20
W pomieszczeniach Akademii Supraskiej, z inicjatywy Fundacji Oikonomos, spotkało się 18 lutego blisko dwudziestu przedstawicieli cerkiewnych bractw, stowarzyszeń i fundacji, działających na rzecz prawosławnego środowiska w Białymstoku i okolicach.
Gruzja: Chrześniacy patriarchy 2016 II 08
42 zbiorowy chrzest dzieci odbył się w dzień Objawienia Pańskiego w katedralnym soborze Świętej Trójcy w Tbilisi. Chrześniakami katolikosa – patriarchy całej Gruzji Eliasza zostało 659 dzieci. W 2008 roku, z powodu spadku urodzeń, hierarcha poinformował, że będzie ojcem chrzestnym każdego trzeciego i kolejnego dziecka w rodzinie, w której małżonkowie zawarli ślub cerkiewny.
|<  <  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13    >  >>  >|