Numer 2(284)    luty 2009Numer 2(284)    luty 2009
fot.Yury Klitsenko
Credo dla najmłodszych 2014 XI 18
Staraniem małżeństwa Busłowskich - o. Andrzeja i m. Lilli ukazała się ciekawa pozycja dla najmłodszych. Jest to Symbol Wiary (Credo), które każdy prawosławny chrześcijanin powinien znać. Na dwunastu wykonanych z grubej tektury stronach umieszczono wszystkie artykuły Credo, każdy po trzy razy - po cerkiewno-słowiańsku, w transkrypcji polskiej oraz w jednym z trzech języków: po polsku, rosyjsku lub łemkowsku. Książeczka, ze względu na jakość wykonania, nadaje się nawet dla najmłodszych.
XI Międzynarodowy Przegląd Pieśni Religijnej i Paraliturgicznej 2014 XI 11
W Siemiatyczach odbył się XI Międzynarodowy Przegląd Pieśni Religijnej i Paraliturgicznej. W trakcie trwania festiwalu (7-9 listopada) wystąpiły 23 chóry i zespoły z Polski i zagranicy. Publiczność mogła usłyszeć pieśni znanych i mniej znanych kompozytorów muzyki cerkiewnej, ale również pieśni z Bohohłasnika czy inne ludowe utwory nawiązujące do tematyki sakralnej.
Doroteusz Fionik laureatem 2014 X 31
Doroteusz Fionik został laureatem nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Nagrody za sezon 2013/2014 wręczono 30 października w Auli Magna Pałacu Branickich w Białymstoku.
Wieczór poezji i prozy białoruskiej 2014 X 30
30 października w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku odbyło się kolejne spotkanie poświęcone prozie i poezji białoruskiej. Imprezę organizuje Bractwo Trzech Świętych Hierarchów i Przedszkole Samorządowe nr 14 z Białegostoku.
Białystok rodzinie 2014 X 28
Białystok rodzinie - wspólna troska. Konferencja pod takim hasłem odbędzie się 29 października, we środę, w auli wydziału elektrycznego Politechniki Białostockiej przy ulicy Wiejskiej 45 D. Pierwsza sesja rozpocznie się o godzinie 10, druga o 17.
Wszechnica Kultury Prawosławnej 2014 X 27
Inauguracja Wszechnicy Kultury Prawosławnej miała miejsce 27 października w Centrum Kultury Prawosławnej. Wykład inauguracyjny o bieżeństwie przygotował Doroteusz Fionik, który kwestiami bieżeństwa zajmuje się już ponad dwadzieścia lat.
Święto w Klejnikach 2014 X 27
Dzień wspomnienia św. Paraskiewy (27 października) był w tym roku bardzo świątecznie obchodzony w Klejnikach bowiem świętowano 45. rocznicę święceń kapłańskich o. Aleksandra Wysockiego, jak 45-cio lecie małżeństwa z matuszką Walentyną.
Chrześcijanie na Bliskim Wschodzie 2014 X 23
23 października w Centrum Kultury Prawosławnej odbyło się, organizowane przez Bractwo Trzech Świętych Hierarchów, spotkanie ze studentką arabistyki UW Dominiką Kovačević.
Metropolita Sawa osobowością dwudziestolecia 2009 XII 13
Zwierzchnik Cerkwi w Polsce, a wcześniej ordynariusz diecezji białostocko-gdańskiej metropolita Sawa zajął pierwsze miejsce w kategorii osoba, w podlaskiej części ogólnopolskiego plebiscytu „20latRP.pl Pochwalmy się!”. To akcja, której owocem ma być lista osiągnięć Polski w ostatnim dwudziestoleciu.
Dzwony dla św. Jerzego 2009 X 02
Od około dziesięciu lat nieustannie trwają prace przy budowie cerkwi św. Jerzego w Białymstoku na Nowym Mieście. Cerkiew, jedna z najpiękniejszych w Polsce, czeka teraz na budowę dzwonnicy. Po święcie Zaśnięcia Bogarodzicy mają ruszyć przy niej dalsze prace. I może do zimy – jeśli Hospodź błogosławi – jak mówi proboszcz parafii o. Grzegorz Misijuk dzwonnica będzie gotowa.
<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11    >  >>  >|