Numer 2(284)    luty 2009Numer 2(284)    luty 2009
fot.Yury Klitsenko
Panichida za zabitych 2010 III 10
Za ofiary ataku terrorystycznego na autobus Nisz-ekspres z 2001 roku modlono się w cerkwi św. Mikołaja w Prisztinie. W panichidzie, której przewodniczył biskup Afanasij, administrator diecezji raszko-prizrenskiej i kosowsko-metochijskiej, uczestniczyło około pięćdziesięciu osób, rodziny ofiar i ocaleli pasażerowie.
Najstarsza mapa Ziemi Świętej 2010 III 10
Plan Świętego Miasta na tzw. mapie z Madaby jest wiarygodny – potwierdziły archeologiczne odkrycia w trakcie remontu ulicy, prowadzącej od Bramy Jaffy do arabskiego rynku.
Apel do władz tureckich 2010 III 10
Parlamentarne Zgromadzenia Rady Europy (PASE) wezwało władze Turcji, by pozwoliły patriarsze konstantynopolitańskiemu korzystać z historycznego tytułu „patriarcha powszechny”, a także otworzyły szkołę teologiczną na wyspie Halki.
Wielki Piątek dniem wolnym od pracy 2010 III 10
Wielki Piątek w Bułgarii będzie dniem wolnym od pracy – postanowił bułgarski parlament.
Prawosławna telewizja nadaje 2010 III 10
Ruszył pierwszy kanał prawosławnej telewizji w Bułgarii. Pierwsza audycja – transmisja św. Liturgii z soboru św. Mariny w Plowdiw – odbyła się 11 lutego o godzinie 9.
Drogami prawosławnej Białorusi 2010 III 10
Z okazji 75 rocznicy urodzin metropolity mińskiego i słuckiego Filareta wydawnictwo białoruskiego egzarchatu przygotowuje książkę „Drogami prawosławnej Białorusi”.
Program zajęć fakultatywnych z religii 2010 III 10
Ministerstwo Oświaty Białorusi i białoruski egzarchat przygotowały program fakultatywnego kursu „Podstawy prawosławnej kultury.
Prace nad połockimi freskami 2010 III 10
Za dwa-trzy lata w Spaso-Preobrażeńskiej cerkwi w Połocku zostaną odsłonięte freski z czasów Eufrozyny Połockiej, poinformował przedstawiciel władz miasta, Nikołaj Iljuszenok.
Oblicze anioła 2009 IX 28
Unikalne i nieznane wcześniej mozaikowe oblicze anioła odkryli pod kopułą, po zdjęciu sześciu-siedmiu warstw tynku, restauratorzy, pracujący w konstantynopolitańskiej Hagii Sofii. Eksperci podkreślają bardzo dobry stan oblicza serafina, o rozmiarach metr na półtora.
Niedziela rumuńskich migrantów 2009 IX 28
16 sierpnia Rumuńska Cerkiew Prawosławna po raz pierwszy obchodziła niedzielę rumuńskich migrantów. Decyzję o jej ustanowieniu podjęto na posiedzeniu Synodu Cerkwi 25-26 lutego. Święto obchodzone będzie w pierwszą niedzielę po Uspieniju Matki Bożej wedłu nowego stylu.
W specjalnym posłaniu patriarcha Daniel wezwał wszystkich duchownych do modlitw za rodaków mieszkających poza granicami.
|<  <  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12    >  >>  >|