Numer 12(246)    grudzień 2005Numer 12(246)    grudzień 2005
fot.
ROSJA -Cerkiew św. Mikołaja na Antarktydzie 2002 III 28
Cerkiew prawosławna świętego Mikołaja zostanie niebawem zbudowana w rosyjskiej bazie polarnej na Antarktydzie. Na uroczyste położenie kamienia węgielnego wyruszyło już trzech duchownych patriarchatu moskiewskiego z o. Gieorgijem Iljinem na czele. W skład ekipy weszły także osoby świeckie - Fiodor Zadirov, dyrektor funduszu kulturalnego Cerkiew dla Antarktydy, i Piotr Anisiforow, architekt przyszłej cerkwi, a także dziennikarze rosyjskiej telewizji. Ekipa wypłynęła z Władywostoku i dotarła do Punta Arenas (Chile), najdalej na południe położonego miasta kontynentu amerykańskiego. Stamtąd, po poprawie warunków pogodowych, miała wyruszyć w stronę Antarktydy. Cerkiew zostanie zbudowana w tradycyjnym rosyjskim stylu z drewna i materiałów odpornych na działanie niskich temeratur, przygotowanych u podnóża Ałtaju. Projekt i plany budynku zatwierdził patriarcha moskiewski Aleksy II, który już wyznaczył o. Gieorgija Iljina na proboszcza nowej cerkwi.
BUŁGARIA - Przysięga na Biblię i krzyż 2002 III 28
Nowy prezydent Bułgarii Georges Parvanov, podczas zaprzysiężenia 19 stycznia, składał przysięgę na Biblię i krzyż. W uroczystości wziął udział patriarcha Maksym. Obserwatorzy dostrzegają w tym geście kolejną oznakę poprawy stosunków między państwem i Cerkwią. Od 1945 r. prezydenci i premierzy składali przysięgę na konstytucję, jako pierwszy po długiej przerwie przysięgał na Biblię i krzyż były car Symeon.
Przeciwko niszczeniu i profanacji cerkwi 2002 III 28
Przeciwko profanacji cerkwi we wsi Dervicani, na południu kraju, zamieszkałym głównie przez ludność pochodzenia greckiego, zaprotestowała Albańska Cerkiew Prawosławna. "Wyrażamy zaniepokojenie i stanowczy protest przeciwko działaniom, które zmierzają do zniszczenia harmonii między religiami w Albanii" - stwierdza komunikat. W cerkwi zniszczono okna i drzwi, zaś ołtarz i utensylia cerkiewne podpalono. Takie występki nasiliły się po tym, jak w 1999 r. władze Albanii uznały za osobę niepożądaną i wydaliły z kraju irackiego muftiego, który nauczał islamu fundamentalistycznego.
IRAN - Wizyta Bartolomeusza I 2002 III 01
Z oficjalną wizytą w Iranie przebywał od 11 do 15 stycznia patriarcha ekumeniczny Bartolomeusz I. Spotkał się z prezydentem Iranu Mohammadem Khatami, ministrem Kultury Ahmadam Masjedem Jamel oraz wielkim przewodnikiem rewolucji islamskiej ayatollahem Ali Hoseini Khamenei. W trakcie konferencji w Instytucie Studiów Międzynarodowych na temat "Udział religii w ustanowieniu pokoju we współczesnym świecie" patriarcha zwrócił się do członków korpusu dyplomatycznego w stolicy Iranu. Wezwał zwierzchników religijnych do "działań na rzecz pokoju" i opowiedział się za kontynuacją dialogu między chrześcijanami i muzułmanami. - Po zamachu z 11 września bardzo ważne jest przyspieszenie dialogu między islamem i chrześcijaństwem - podkreślił.
USA - Pomnik ofiar 11 września 2002 II 21
Budowę pomnika upamiętniającego ofiary zamachów z 11 września zaproponował arcybiskup Nowego Jorku Dimitri, zwierzchnik greckiego arcybiskupstwa USA. Miałby on stanąć się na Manhattanie, tuż obok cerkwi prawosławnej św. Mikołaja, której odbudowa niebawem się rozpocznie, i byłby dostępny dla wszystkich zwiedzających. Niedawno amerykański tygodnik "Time" poświęcił długi reportaż zniszczonej cerkwi. Z kataklizmu uchowały się ikona św. Denisa z Zante oraz relikwiarz z relikwiami św. Katarzyny, św. Sabby i św. Mikołaja. Cerkiew św. Mikołaja została całkowicie zniszczona podczas osunięcia się dwóch wież World Trade Center. Miała wiele starych ikon, także ofiarowanych przez rodziną carską w Rosji. W ciągu pięciu miesięcy arcybiskup Dimitri odwiedzał miejsce zamachu ponad dziesięciokrotnie, zapowiadając odbudowę cerkwi.
Głodówka w Czerwonogrodzie 2002 II 03
Ojciec Stefan Derkacz, proboszcz parafii św. archidiakona Stefana w Czerwonogrodzie na Ukrainie, prowadzi od 18 października 2001 roku głodówkę. W raporcie do patriarchy Rosji Aleksego II wyjaśnia powód swej decyzji.
Nowy członek Akademii Ateńskiej 1970 I 01
Arcybiskup Nowego Jorku Dimitrios, który kieruje grecką diecezją patriarchatu ekumenicznego w USA, został członkiem Akademii Ateńskiej, najwyższej instytucji kulturalnej Grecji. To wyróżnienie jest uznaniem pracy teologicznej arcybiskupa i jego służby najpierw w łonie greckiej Cerkwi, następnie patriarchatu ekumenicznego.
|<  <<  <  67  68  69  70  71  72  73  74  75  76  77