Numer 4(394)    Kwiecień 2018Numer 4(394)    Kwiecień 2018
fot.Anioł zjawiający się kobietom niosącym wonności. Ikona z końca XV wieku.
Religia w szkole 2009 IX 28
„Religia powinna stać się obowiązkowym przedmiotem w szkole średniej” – napisał w otwartym liście, skierowanym do prezydenta Trajana Besescu patriarcha rumuński Daniel. „W projekcie ustawy o wykształceniu średnim, przygotowanym przez prezydencką komisję, religia jako przedmiot nie ma oficjalnego statusu” – napisał hierarcha, podkreślając że konstytucja przewiduje swobodny dostęp do religijnego wykształcenia.
„Wiesti”. Cerkiew i świat 2009 IX 28
Od września na rosyjskim kanale informacyjnym „Wiesti” rusza nowy cotygodniowy program „Cerkiew i świat”. Prowadzić go będzie arcybiskup wołokołamski Hilarion, przewodniczący wydziału stosunków zewnętrznych moskiewskiego patriarchatu.
Pskowska misja 2009 IX 28
Film Władimira Chotinienki „Preobrażenije” otworzył XVII Festiwal Filmowy „Okno do Europy” w Wyborgu. Film opowiada o „pskowskiej misji”, podjętej przez duchownych Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej na terenie pskowskiej obłasti, aby odbudować zamknięte i zniszczone przez bolszewików cerkwie i umocnić duchowo naród w niełatwych czasach.
U Świętych Archaniołów 2009 IX 28
Ponad stu wiernych z Kosowa i Metochii, a także z Belgradu, Niszu, Kragujevic, Nowego Sadu i innych miast Serbii przybyło na prestolny prazdnik do Monasteru Świętych Archaniołów pod Prizren.
Złoto carów 2009 IX 28
Ekspedycja archeologów z Kutaisi odkryła w soborze Bagrata pochówek, który według wstępnych ustaleń pochodzi z VII-IX wieku. Archeologowie znaleźli złote pierścionki, kolczyki i inne kosztowności w bezprecedensowej ilości. Jest to grób carycy albo innej wysoko urodzonej osoby przy carskim dworze.
Pamięci Aleksego II 2009 IX 28
W Tallinie trwają prace nad utworzeniem placu im. patriarchy moskiewskiego Aleksego II. Ich zakończenie przewidywane jest na koniec września. Wokół placu zostanie wysadzonych sto siedemdziesiąt drzew i około trzystu krzewów. Koszt prac wyniesie około 6,5 mln kron (ponad 400 tys. dolarów).
Ataki raskolników 2009 IX 28
Zwolennicy niekanonicznej Czarnogórskiej Cerkwi Prawosławnej zaatakowali cerkiew Przemienienia Pańskiego koło Cetinje. W wyniku napaści trzech policjantów odniosło lekkie obrażenia. Raskolnicy przerwali kordon policji podczas św. Liturgii, odprawianej przez duchownych serbskiej Cerkwi w dzień Przemienienia.
Przysięga rządu 2009 IX 28
Nowy rząd Bułgarii po raz pierwszy złożył przysięgę w obecności patriarchy Maksyma. Co jest symboliczne, nastąpiło to w dzień św. wielkomęczennika Pantelejmona i oświecicieli Słowian, Równych Apostołom Cyryla i Metodego oraz ich najbliższych uczniów Klimenta, Nauma, Gorazda, Sawy i Angelaria.
Po uroczystości wręczenia pełnomocnictw, na prośbę nowego premiera Bojko Borisowa, wikariusz patriarchy, biskup zniepolski Jan, wyświęcił jego roboczy gabinet i odprawił molebien za zdrowie i pomyślność nowego rządu.
Wandalizm 2009 IX 28
Serbska cerkiew Przemienienia Pańskiego w Sarajewie ponownie stała się obiektem napaści wandali. Tym razem wybili okna, włamali się do świątyni i zabrali ofiarowane przez wiernych pieniądze. Psychologiczne zastraszanie wiernych jest znacznie groźniejsze w skutkach niż ponoszone straty.
Medal św. Daniela dla Eugeniusza Czykwina 2009 VII 28
Patriarcha Moskwy i całej Rusi Cyryl 26 maja w siedzibie Fundacji Jedności Narodów Prawosławnych w Moskwie uhonorował redaktora naczelnego „Przeglądu Prawosławnego”, Eugeniusza Czykwina, medalem św. Księcia Daniela Moskiewskiego. Podczas uroczystości byli obecni hierarchowie, deputowani Dumy, przedstawiciele świata nauki i biznesu, wspierający realizowane przez Cerkiew programy kulturalne i charytatywne, doradca prezydenta Rosji M. Trynoga, wiceminister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej G. Karasin, wicespikier Rady Federacji A. Torszyn, wiceprezydent Gazpromu A. Kruglow, a także ambasadorowie prawosławnych państw.
|<  <  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13    >  >>  >|