Numer 7(325)    lipiec 2012Numer 7(325)    lipiec 2012
fot.Anna Radziukiewicz
Nowy protepistat 2009 VII 28
Zgodnie ze starożytnym atoskim regulaminem, 14 czerwca w Karei (stolicy Świętej Góry) odbyła się zmiana członków św. Epistasii.
IV wszechprawosławne spotkanie 2009 VII 28
O kanonicznej organizacji prawosławnej diaspory dyskutowano na czwartym wszechprawosławnym przedsoborowym spotkaniu, które odbyło się od 6 do 12 czerwca w Chambesy koło Genewy. Obradom, w których wzięli udział przedstawiciele trzynastu lokalnych Cerkwi, przewodniczył metropolita Pergamy Jan.
Gogol w kinie 2009 VII 28
Światowa premiera filmu „Gogol. Najbliższy” odbyła się w Lipsku, w ramach XVIII Forum Kina. Taśmę przywiozła sama reżyser, Natalia Bondarczuk. – Widziałam film tylko raz, kiedy robiliśmy kopię. Widziałam jakieś fragmenty, coś słyszałam. W całości będę go oglądać teraz, razem z wami, dlatego bardzo się denerwuję – powiedziała przed pokazem.
Znak z góry 2009 VII 28
Pełny prawosławny modlitewnik oraz książkę filozofa i teologa o. Gieorgija Fłorowskiego „Wschodni ojcowie Cerkwi” wydała po łotewsku Łotewska Cerkiew Prawosławna. Prace nad nimi prowadziła synodalna komisja do spraw tłumaczeń przy współpracy Łotewskiej Chrześcijańskiej Akademii. Książki ukazały się w nakładzie po tysiąc egzemplarzy każda, można je kupić w prawosławnych cerkwiach w kraju. Modlitewnik był przygotowywany przez półtora roku, a jego wydanie zbiegło się z ważnym wydarzeniem – dwudziestoleciem objęcia katedry przez metropolitę ryskiego i całej Łotwy Aleksandra (Kudriaszowa). W tym roku hierarcha obchodzi też 70. rocznicę urodzin.
Mozaiki z synagog i cerkwi 2009 VII 28
Unikalne muzeum mozaik „Dobry Samarytanin” zostało otwarte w mieście Maale-Adumin, w pobliżu drogi łączącej Jerozolimę i Jerycho. Muzeum znajduje się na granicy posiadłości plemion Judy i Beniamina, które osiadły na tych ziemiach w czasach babilońskich. Zgodnie z tradycją właśnie tutaj znajdowała się gospoda, wspomniana w przypowieści o dobrym Samarytanie (Łk 10,25-37). W czasach bizantyńskich na tym miejscu została zbudowana cerkiew, ale i wcześniej – co potwierdzają archeologiczne wykopaliska – żyli tutaj i modlili się ludzie. Na wystawie można obejrzeć mozaiki, znalezione w ruinach starożytnych synagog i cerkwi chrześcijańskich na terenie Judei, Samarii i Gazy. Część ekspozycji znalazła się pod gołym niebem, część w pomieszczeniu. Pośród mozaik są też takie, które nigdy nie były wystawiane – np. ze starej synagogi miasta Gaza, fragmenty mozaiki z samaryjskiej świątyni z III-II wieku przed naszą erą i inne interesujące zabytki. Ministerstwo turystyki Izraela przeznaczyło na tę inwestycję dziesięć milionów szekli. Prace nad zbiorami i restauracją mozaik trwały wiele lat.
Grigorij Krug 2009 VII 28
Czterdzieści lat od śmierci Grigorija Kruga, znanego ikonopisca i mnicha, minęło dwunastego czerwca br.
Sześciuset kolejnych chrześniaków 2009 VII 28
katolikos Eliasz II osobiście poświęcił świętą wodą. W ten sposób liczba chrześniaków zwierzchnika Gruzińskiej Cerkwi Prawosławnej wzrosła do dwóch tysięcy.
Monastery Sofijskiej Świętej Góry 2009 VII 28
Odrestaurowanie dwudziestu trzech monasterów położonej w pobliżu stolicy Sofijskiej Świętej Góry oraz włączenie ich do tras turystycznych zaproponował dyrektor Narodowego Muzeum Historycznego w Bułgarii Bożydar Dimitrow.
Cerkiew na siódmym kontynencie 2009 VII 28
Św. Liturgię odprawiono w dzień Świętej Trójcy w jedynej cerkwi na Antarktydzie, położonej tuż przy rosyjskiej stacji Bellinghausena. Na świąteczne nabożeństwo, oprócz Rosjan, zostali zaproszeni polarnicy ze wszystkich sąsiednich stacji.
Prawosławie i współcześni 2009 VI 24
„Prawosławie i współczesność: doświadczenie spotkania” – pod takim hasłem w Kijowsko-Pieczerskiej Ławrze odbyła się międzynarodowa konferencja naukowo-teologiczna, poświęcona setnej rocznicy powstania Kijowskiego Religijno-Filozoficznego Stowarzyszenia (1908-1919) i pisma „Wiechi” (1909).
|<  <  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14    >  >>  >|