2016 XI 29 Sto tysięcy męczenników

Tysiące wiernych wzięło udział w molebniu odprawionym na moście w centrum Tbilisi w dzień stu tysięcy gruzińskich męczenników, zabitych przez Chorezmijczyków w 1227 roku.
– Dzisiaj jest szczególny dzień – powiedział patriarcha Eliasz II. – Dzisiaj jest dzień wspomnienia stu tysięcy gruzińskich męczenników, których życie i działalność były szczególne. Wiadomo, że przyjęli męczeńską śmierć za czasów Dżalala-ad-Dina. Oby Pan ich modlitwami umocnił Gruzję i zesłał na nią pokój.
W 1227 roku na Gruzję napadły wojska chorezmijskiego sułtana Dżalala-ad-Dina. W pierwszym dniu boju gruzińskie wojsko odparło atak wroga, ale mieszkający w Tbilissi Persowie nocą otworzyli bramę do miasta i wpuścili najeźdźców. Jak odnotowali kronikarze, nastąpiły „najstraszniejsze dni w historii Gruzji”. Najeźdźcy w okrutny sposób zabijali chrześcijan, nie szczędząc matek z dziećmi, gwałcili kobiety .
Na rozkaz Dżalal-ad-Dina z cerkwi wyniesiono ikony Bogarodzicy i Zbawiciela, położono na środku mostu na rzece Mtkwari (Kuru) i nakazano mieszkańcom Tbilisii przejść na drugą stronę rzeki, depcząc wizerunki Chrystua i Bogarodzicy. Tym, którzy idąc zbezcześciliby ikony, obiecano darować życie, w przeciwnym razie ścinano głowy. Męczeńską śmierć przyjęło wówczas sto tysięcy wiernych.


Na podstawie pravoslavie.ru
i sedmitza.ru
oprac. Ałła Matreńczyk
fot. pravoslavie.ru
oprac. Ałła Matreńczyk