2019 X 08 Nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego dla Włodzimierza Naumiuka i Jana SmykaTo ważne doroczne wyróżnienie w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury, trafiło w tym roku do ośmiu osób, wśród nich dwojga prawosławnych Ruskich – Włodzimierza Naumiuka i Jana Smyka. Nagrody wręczył 30 września marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki w Operze i Filharmonii Podlaskiej podczas uroczystej gali, zakończonej koncertem.
– Jesteście wizytówka naszego województwa, naszym dobrem i naszą dumą – zwrócił się do laureatów marszałek.
Do nagrody w tym roku zgłoszono dwadzieścia osób i stowarzyszeń. Kapituła uhonorowała Annę Olszewską, profesor filii Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Białymstoku, Wiktora Dominika Szyczygła, producenta muzycznego i kompozytora, Piotra Domalewskiego, aktora i reżysera, Zbigniewa Romaniuka historyka i regionalistę, Małgorzatę Dajnowicz, Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Stowarzyszenie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Suwałkach.
Jana Smyka, redaktora Polskiego Radia Białystok, uhonorowano za opracowanie „Antologii polskiego reportażu radiowego” i upowszechnianie kultury województwa podlaskiego na antenie Polskiego Radia. Tworzy on czołówkę polskich dziennikarzy radiowych.
„Antologia polskiego reportażu radiowego” to dzieło gromadzące sylwetki najlepszych reportażystów XX i XXI wieku, liczące 408 stron oraz dwie dołączone do książki płyty z 333 najlepszymi powojennymi reportażami.
Włodzimierz Naumiuk, rocznik 1935, jest artystą rzeźbiarzem. Nazywany jest ludowym, ale tylko dlatego, że nie ma dyplomu ukończenia szkoły artystycznej. W rodzinnych Kaniukach nad Narwią w gminie Zabłudów rzeźbi od młodości figury świętych i zwykłych ludzi. Najpierw tych ludzi rzeźbi los, ich zajęcie, potem Naumiuk, doskonale oddając ich charakter. I tak „zastygają” w rzeźbach artysty rybacy, flisacy, muzykanci, siewcy, żniwiarze, cieśle.
Jego prace pokazywano na wystawach w Polsce, Francji, Niemczech, Belgii, trafiły one do muzeów etnograficznych w Białymstoku, Warszawie, Łodzi, Krakowie, Toruniu.
Włodzimierz Naumiuk nie skrywa swego talentu i umiejętności. Uczy rzeźby podczas warsztatów.
Smyk i Naumiuk są dobrymi adresatami Nagrody. Gratulujemy! (więcej w PP)