Home > Ze świata > Zjednoczenie jako monument

Zjednoczenie jako monument

Rzeźbę „Zjednoczenie”, poświęconą podpisaniu aktu o kanonicznej łączności Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej i Rosyjskiej Cerkwi za Granicą, poświęcił 18 czerwca po Liturgii w cerkwi Chrystusa Zbawiciela w Moskwie patriarcha Kirył. Podpisanie historycznego aktu odbyło się w tej samej świątyni 17 maja dziesięć lat temu.
Na wykonanej z brązu kompozycji, która stanęła po wschodniej stronie cerkwi, zostali przedstawieni patriarcha moskiewski i całej Rusi Aleksy II i zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi za granicą, metropolita Wschodniej Ameryki i Nowego Jorku Ławr, obaj stojący na pękniętej kuli ziemskiej z makietą Świątyni Chrystusa Zbawiciela i podpisanym aktem w ręku.
Początek prac nad pomnikiem błogosławił patriarcha Kirył w marcu 2011 roku.
Kompozycję zaprojektował Goran Draginiewicz, a rzeźbę wykonali Paweł Żurawlow i Aleksandr Nozdrin.
– Zjednoczenie Cerkwi stało się możliwe dzięki trudowi wielu osób, w pierwszej kolejności patriarchy Aleksego II i metropolity Ławra – podkreślił patriarcha Kirył po poświęceniu monumentu.
– Oddajemy to co należne także rosyjskiemu państwu i prezydentowi Putinowi, który wiele zrobił, by obie części Cerkwi rozpoczęły dialog, bez którego nie można było się zjednoczyć. Oddajemy to co należne wszystkim tym, którzy trudzili się w komisji do spraw dialogu, pokonując nieprostą spuściznę przeszłości.

Odpowiedz