Home > Ze świata > Nocna modlitwa tysięcy wiernych

Nocna modlitwa tysięcy wiernych

W noc z 31 grudnia 2019 roku na 1 stycznia 2020 roku około dziesięć tysięcy prawosławnych wiernych z różnych państw przybyło do Ławry Poczajowskiej, aby uczestniczyć w święcie ku czci św. Amfiłochiusza Poczajowskiego.

Nabożeństwo w soborze Przemienienia Pańskiego, trwające ponad jedenaście godzin, rozpoczęło się wieczorem o godzinie 16, a zakończyło się nad ranem o godzinie 3.30. Całonocnemu czuwaniu i drugiej Liturgii przewodniczył metropolita chustski i wynohradowski Marek wraz z hierarchami – metropolitą tarnopolskim i krzemienieckim Sergiuszem, metropolitą nikołajewskim i oczakowskim Pitirimem, metropolitą poczajowskim Włodzimierzem, metropolitą nieżyńskim i pryłuckim Klemensem, arcybiskupem pińskim i łuninieckim Stefanem, arcybiskupem iwano-frankiwskim i kołomyjskim Serafinem, arcybiskupem horodnickim Aleksandrem, arcybiskupem konotopskim i głuchowskim Romanem, arcybiskupem wołyńskim i łuckim Natanielem. W nabożeństwie wzięło udział ponad stu duchownych.

Tegoroczne uroczystości związane z dniem pamięci św. Amfiłochiusza Poczajowskiego zakończyły się uroczystą procesją z relikwiami świętego, które na czas święta przeniesiono z pieszczernej cerkwi św. Hioba do największej świątyni ławry, czyli do soboru Przemienienia Pańskiego.

fot. Andrzej Charyło

Odpowiedz