Home > Artykuł > Ekumeniczne spotkanie

Ekumeniczne spotkanie

Ekumeniczne Spotkania Noworoczne, organizowane z okazji rozpoczęcia Nowego Roku według kalendarza juliańskiego przez obchodzące trzydziestolecie Stowarzyszenie Prawosławne im. św. św. Piotra i Pawła we Wrocławiu, od osiemnastu lat wpisują się w kalendarz kulturalny stolicy Dolnego Śląska. 12 stycznia 2020 roku w Auli Leopoldyńskiej Uniwersytetu Wrocławskiego odbyła się ich kolejna edycja.
Na koncercie nie zabrakło hierarchów Kościołów, przedstawicieli władz miasta, województwa i powiatu, rektorów wrocławskich uczelni, dyplomatów oraz przedstawicieli służb mundurowych.

Zebranych powitali i życzenia miłości i pokoju w 2020 roku, tak w zaciszu domowym jak i na świecie, w imieniu Stowarzyszenia złożyli Jacek Pierzchała i jego prezes Lubomiła Rydzanicz. Tradycja noworocznych tych koncertów – przypomnieli – wyrosła ze spotkań na niwie ekumenicznej, odbywających się w sali katechetycznej przy katedrze prawosławnej. 
– Chciałem bardzo serdecznie podziękować za kolejną wieczerzę wigilijną, bo to kolędowanie jest kontynuacją naszych Wigilii, a także przeżywania świąt Bożego Narodzenia, które zgodnie z kalendarzem juliańskim jeszcze trwają – mówił arcybiskup wrocławski i szczeciński Jerzy. Dziękował Stowarzyszeniu za determinację i wspaniałe zorganizowanie koncertu.
Życzenia składali po nim rzymskokatolicki ks. biskup Jacek Kiciński, przekazując pozdrowienia od metropolity, ks. arcybiskupa Józefa Kupnego, ksiądz biskup Waldemar Pytel, ordynariusz diecezji wrocławskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego, prof. Adam Jezierski, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski, wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur, który przekazał też życzenia od prezydenta Jacka Sutryka.

(ciąg dalszy dostępny w wersji drukowanej lub w E-wydaniu Przeglądu Prawosławnego)

Anna Rydzanicz
fot. Stowarzyszenie Prawosławne

Odpowiedz