Home > Artykuł > Kolędy w Stargardzie

Kolędy w Stargardzie

Jubileuszowy X Koncert Kolęd Wschodniosłowiańskich zorganizowało w cerkwi w Stargardzie Stowarzyszenie Chrześcijańska Godność i parafia prawosławna św. apostołów Piotra i Pawła. Kolędowano z błogosławieństwa i pod honorowym patronatem arcybiskupa wrocławskiego i szczecińskiego Jerzego, prezydenta Stargardu Rafała Zająca i starosty stargardzkiego Iwony Wiśniewskiej. Wystąpiły zespół wokalny Cantus Delicium z Pyrzyc, Slavic Voices-Słowiańskie Głosy z Torunia, męski chór Horecza z Ukrainy i Echo-Arioso-Stargard.
Koncert poprowadził proboszcz prawosławnej parafii o. Jarosław Biryłko. – Czas Świąt Bożego Narodzenia, Nowego Roku, Święta Epifanii to czas szczególnej miłości, pokoju, nadziei i wiary – powiedział. – Już po raz dziesiąty w stargardzkiej cerkwi apostołów Piotra i Pawła, na ziemiach tak różnorodnych kulturowo, spotykamy się, by dzielić radość wcielenia Syna Bożego w kolędach. Kolędy są często folklorem, wzbogaconym i oświęconym przez świętą tradycję. Koncert jest ważnym wydarzeniem, ponieważ odbywa się w szczególnym okresie tygodnia modlitw o jedność chrześcijan. Co roku tym koncertem kończymy tydzień modlitw. Chcemy zanosić nasze modlitwy, spotykać się i jednoczyć w duchu jedności chrześcijańskiej.

Koncert połączony był ze zbiórką charytatywną na rzecz pięcioletniego Gabrysia Kontroniewicza z Wałcza, walczącego z nowotworem tkanek miękkich. Zebrano 2387 złotych.
Wśród zaproszonych gości obecni byli prawosławni duchowni – dziekan o. Andrzej Demczuk z Gryfic, o. Marcin Prokopiuk z Łobza, z Kościoła rzymskokatolickiego ks. prałat Henryk Ozga oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, służb mundurowych, poseł na Sejm Michał Jach, przedsiębiorcy, działacze kultury i oświaty.
Na zakończenie spotkania zostały wręczone skromne upominki i podziękowania osobom, firmom zaangażowanym w organizację dziesięcioletnich występów. Tradycją tych spotkań jest wspólne śpiewanie kolędy. W tym roku była to „Gdy się Chrystus rodzi”. A po uroczystości zaproszono na noworoczne spotkanie z poczęstunkiem.


na podst. e-stargard.pl
www.naszemiasto.pl
oprac. Patryk Miżołemski
fot. Tadeusz Surma
Edward Pabisiak

You may also like
Nowe ikony w ikonostasie

Odpowiedz