Home > Artykuł > Pierwsza prawosławna Liturgia w Bielsku Białej

Pierwsza prawosławna Liturgia w Bielsku Białej

22 lutego biskup łódzki i poznański Atanazy odprawił w kościele Trójcy Przenajświętszej w Bielsku Białej (przy ul. Sobieskiego) Liturgię św. Jana Chryzostoma. Była to pierwsza prawosławna Liturgia w historii miasta i regionu. Biskupowi towarzyszyli duchowni diecezji łódzko-poznańskiej, o. mitrat Mirosław Drabiuk, o. mitrat Sergiusz Dziewiatowski, o. Mikołaj Dziewiatowski oraz hierodiakon Aleksander (Mokriszczew). Śpiewał chór parafii prawosławnej w Sosnowcu.
Przybyło wielu wiernych z Bielska-Białej i okolicy. Władyka Atanazy mówił o Wielkim Poście, o ogromnej roli modlitwy i cielesnej wstrzemięźliwości. Z radością przyjął powstanie duchowej wspólnoty w Bielsku Białej. Złożył na ręce rzymskokatolickiego księdza, prof. Józefa Budniaka, podziękowania biskupowi Romanowi Pindlowi za udzieloną gościnę, przekazując mu ikonę Chrystusa Zbawiciela i Matki Bożej. Prezydenta Jarosława Klimaszewskiego reprezentował jego zastępca, Adam Ruśniak, który w ciepłych słowach mówił o rozwoju prawosławnego życia religijnego w mieście.
Biskup Atanazy nagrodził także miejscowego proboszcza, ks. Józefa Oleszko, ikoną Chrystusa Zbawiciela oraz Bogarodzicy, dziękując za otwartość i okazaną pomoc. Ikony otrzymali też prezydent Adam Ruśniak oraz miejscowy koordynator prawosławny Aleksander Kornijczuk.
Po modlitwie odbyło się spotkanie, podczas którego omówiono dalsze plany rozwoju prawosławnej wspólnoty w Bielsku Białej. Prawosławny punkt duszpasterski działa w tym mieście od trzech lat.

o. Mikołaj Dziewiatowski
fot. Michał Kuryło

Odpowiedz