Home > Z kraju > Jubileusz cerkwi w Kuzawie

Jubileusz cerkwi w Kuzawie

11 maja 1980 roku wyświęcono cerkiew św. Barbary w Kuzawie, w dekanacie kleszczelowskim. Czterdziestą rocznicę tego wydarzenia świętowano 10 maja. Uroczystościom przewodniczył metropolita Sawa.

Hierarchę przywitał wójt gminy Czeremcha Jerzy Wasiluk, a w świątyni proboszcz o. Grzegorz Naumowicz. Uroczystość zebrała wiernych i kilkudziesięciu duchownych, wśród których był budowniczy cerkwi o. Mikołaj Kiełbaszewski, proboszcz i dziekan kleszczelowski. – Prawosławny, to człowiek paschalny, to człowiek radosny – mówił metropolita – i tak radość wielkiego święta Paschy zlała się z radością jubileuszu w waszej parafii. Hierarcha dziękował wszystkim za przybycie, zachęcał do bycia odważnym, do pamiętania o Bogu we wszystkich życiowych sytuacjach.

Były też nagrody. Gramotą od metropolity została uhonorowana parafia, a proboszcz o. Grzegorz Naumowicz orderem św. Marii Magdaleny trzeciego stopnia.

Obecna cerkiew była budowana jako filialna świątynia parafii kleszczelowskiej. Oficjalnie, bo był to czas, kiedy trudno było uzyskać zgodę na budowę nowej świątyni, miał to być remont cerkwi pochodzącej z 1936 roku. Budowa świątyni była możliwa dzięki zaangażowaniu wiernych i sile ducha metropolity Bazylego, i o. Mikołaja Kiełbaszewskiego, którzy byli nagabywani przez Służbę Bezpieczeństwa. Parafię w Kuzawie erygowano w 1984 roku.

Odpowiedz