Home > Ze świata > Wiadomości z Azji Środkowej

Wiadomości z Azji Środkowej

KIRGISTAN

Daniel, biskup Biszkecki i Kirgiski, zwrócił się 11 maja z gorącą prośba do wiernych, o cierpliwość w związku z przedłużającym się zamknięciem cerkwi. Taka sytuacja trwa w tym kraju już długo, bo od początku ogłoszenia stanu epidemiologicznego. Od wielu już więc tygodni zamknięte są nie tylko same cerkwie, ale nawet tereny przycerkiewne. Stan taki trwać będzie prawdopodobnie do 21 maja.

W świętym dla muzułmanów miesiącu postu Ramadan (24 kwietnia – 23 maja 2020), kirgiscy muzułmańscy biznesmeni we współpracy z rosyjskimi przedsiębiorcami, w związku z trudną sytuacją spowodowaną epidemią koronawirusa, udzielili pomocy prawosławnym wiernym. Do cerkwi Archanioła Michała w mieście Osz (drugie co do wielkości miasto kraju), przekazano 10 worków mąki oraz paczki z kaszami, herbatą, cukrem, masłem i słodyczami. Żywność trafiła do 15 rodzin z parafii oszskiej.

KAZACHSTAN

Tutaj cerkwie pozostały otwarte, ale tylko dla modlitwy indywidualnej od rana do wieczora. Nabożeństwa transmitowała telewizja, były też w Internecie oraz w bardzo w tym kraju aktywnych mediach społecznościowych.

UZBEKISTAN

Metropolita Benedykt stojący na czele Uzbeckiej i Taszkenckiej Eparchii, zdecydował z kolei utworzyć w jednej ze społecznościowych sieci specjalny kanał, umożliwiający bezpośredni kontakt z Arcypasterzem. Jest to oczywiście związane z trudnościami reżimu kwarantanny.

TADŻYKISTAN

W tym kraju nie zdecydowano się na zamknięcie cerkwi zarówno w Wielkim Tygodniu jak i w okresie Paschalnym, umożliwiając wiernym swobodny udział w nabożeństwach. Władze tego muzułmańskiego w zdecydowanej większości kraju, interesują się losem swoich prawosławnych obywateli, pomagając im w miarę możliwości.

Odpowiedz