Home > Ze świata > Burzenie cerkiewnych obiektów w Czarnogórze

Burzenie cerkiewnych obiektów w Czarnogórze

Burzenie monasterskiego budynku

Władze Czarnogóry rozpoczęły burzenie „nielegalnych” obiektów cerkiewnych, należących do Serbskiej Cerkwi Prawosławnej, które nie posiadają oficjalnych pozwoleń na budowę. 10 czerwca w monasterze św. Bazylego Ostrogskiego, położonym w pobliżu miasta Ulcinj, pod eskortą policji koparki z młotami hydraulicznymi zniszczyły monasterski budynek. Jeden z pracowników odmówił uczestnictwa w tym działaniu i po uczynieniu znaku krzyża, odszedł z tego miejsca.

W ten sam dzień wierni kanonicznej Cerkwi w Czarnogórze zgromadzili się przed kaplicą chrzcielną monasteru św. archanioła Michała w pobliżu miasta Tivat, aby zapobiec możliwej rozbiórce budowli.

W ubiegłym roku władze bezskutecznie próbowały zburzyć obiekt, wzniesiony na wybrzeżu Morza Adriatyckiego. Po zauważeniu dużej grupy policji, około dwustu wiernych spontanicznie otoczyło kaplicę, aby w razie potrzeby ponownie ją chronić.

Metropolita Czarnogóry i Przymorza Amfiłochiusz (Radović) stwierdził, że władza państwa kroczy drogą przeciwko Bogu, Cerkwi i obywatelom, a także próbuje „budować przyszłość Czarnogóry na kłamstwie, a nie na prawdzie”. Hierarcha zapowiedział, że 14 czerwca ponownie rozpoczną się masowe, modlitewne protesty wiernych w całej Czarnogórze, które zostały wstrzymane w połowie marca z powodu pandemii koronawirusa.

Andrzej Charyło

fot. mitropolija.com, balkaneu.com

You may also like
Eskalacja konfliktu
W Bundestagu o Czarnogórze
Eskalacja konfliktu w Czarnogórze
W Czarnogórze sąd zwolnił z aresztu biskupa Joanicjusza i siedmiu kapłanów

Odpowiedz