Home > Sami o sobie > Artystyczna wędrówka po podlaskich bezdrożach

Artystyczna wędrówka po podlaskich bezdrożach

Wertep w tym roku odbędzie się jak zwykle – w ostatni weekend lipca i pierwszy weekend sierpnia. W czasach, kiedy musimy co rusz rewidować nasze plany i cele, Wertep pozostaje na posterunku i jako jeden z nielicznych festiwali kontynuuje swoją artystyczną wędrówkę po podlaskich bezdrożach. – Kultura jest bardzo ważna, zwłaszcza w takich momentach jak teraz – przynosi radość, daje nadzieję na lepsze jutro, pozwala na chwilę wytchnienia, refleksji. I to właśnie dlatego nie wyobrażaliśmy sobie, że w tym roku naszego festiwalu mogłoby zabraknąć – mówi Agata Rychcik-Skibiński, współorganizatorka dwunastej już edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Wertep.

Festiwal odbędzie się w dniach 24-26 lipca oraz 30 lipca – 2 sierpnia i tradycyjnie będzie miał formę teatru wędrownego. Startuje już 24 lipca – jak zwykle w Starym Dworze nad Zalewem Siemianówka. Potem artyści odwiedzą 25 lipca Orlę, 26 lipca Narew, 30 lipca Dubiny, 30 lipca Gródek, 31 lipca Białowieżę, 1 sierpnia Bielsk Podlaski, 2 sierpnia Hajnówkę.

Stali bywalcy już wiedzą, ale dla porządku przypomnijmy – każdego dnia festiwalu widzowie mają szansę zobaczyć od 5 do 8 spektakli i koncertów. Nie zabraknie przedstawień dla dzieci, ale i dorośli znajdą coś dla siebie. Większość przedstawień będzie można zobaczyć po raz pierwszy, ale nie zabraknie i wydarzeń, które od lat kojarzone są z Wertepem i trudno sobie bez nich wyobrazić ten festiwal – mowa o Paradzie Lampionów „Słońce na Wschodzie, na Zachodzie Księżyc” i „Zmysłach” – wspólnej artystycznej podróży widzów i artystów na tą chwilę przemienionych w ogromne usta, uszy, dłonie.

W sumie Wertep zawita do ośmiu miejscowości, gdzie zaprezentowanych zostanie 15 różnych spektakli i widowisk, które łącznie będą grane 60 razy.

Ze względu na pandemię koronawirusa – tegoroczny festiwal będzie inny niż zwykle. Wszyscy proszeni są o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Co oznacza też ograniczoną liczbę widzów – maksymalnie 120 osób na wydarzeniu.

Aby zachować bezpieczny odstęp między widzami – wszyscy goście proszeni są o przyniesienie ze sobą kolorowych szali, apaszek, chustek. Położone na ziemi będą stanowiły kolorową i bezpieczną barierę bezpieczeństwa.

Te ograniczenia spowodowały jednak kolejną nowość – spektakle i koncerty będzie też można oglądać online na żywo na wertepowym Facebooku.

(ciąg dalszy dostępny w wersji drukowanej lub w E-wydaniu Przeglądu Prawosławnego)

fot. Sylwia Dwornicka (archiwum Wertepu)

Odpowiedz