Home > Ze świata > Monaster Panagia Sumela wyremontowany

Monaster Panagia Sumela wyremontowany

Patriarcha konstantynopolitański Bartłomiej 28 lipca podziękował w rozmowie telefonicznej prezydentowi Turcji Tayipowi Erdoganowi za odbudowę i otwarcie monasteru Panagia Sumela, poinformowała turecka agencja Anadolu Ajansi, powołując się na administrację prezydenta.

Zwierzchnik Fanaru „wyraził zadowolenie z powodu wsparcia i uwagi, jakie turecki przywódca okazał odbudowie monasteru”, a także „złożył muzułmanom życzenia w związku z nadchodzącym świętem Kurban-bajram”.

Wcześniej w monasterze Panagia Sumela w prowincji Trabzon (historyczny Trapezunt) na północnym wschodzie Turcji dobiegł końca kolejny etap prowadzonej od 2015 roku odbudowy. Na fali krytyki, która spadła na Turcję z powodu zamiany Hagii Sophii na meczet, na uroczystości zakończenia prac obecni byli najwyżsi przywódcy kraju. 

Wykorzystując fakt odbudowy przez władze tureckiej tego jednego z najstarszych prawosławnych monasterów, Erdogan podkreślił, że jego kraj chroni wszystkie obiekty kulturowej spuścizny, także chrześcijańskie.

Prezydent Turcji poinformował też, że prawosławni będą mogli odsłużyć tam 15 sierpnia, w dzień Zaśnięcia Matki Bożej, nabożeństwo. Wcześniej służba informacyjna konstantynopolitańskiego patriarchatu donosiła, że w związku z epidemią koronawirusa władze Turcji nie wyraziły na to zgody.

Panagia Sumela – Najświętsza z góry Mela, albo monaster Sumela to nieczynny prawosławny monaster konstantynopolitańskiej Cerkwi, wzniesiony na przełomie IV-V wieku na kredowej skale.

Od końca IV wieku w monasterze znajdowała się cudowna ikona Bogurodzicy Panagia Sumela, napisana, według tradycji, przez apostoła Łukasza. W 1923 roku, podczas grecko-tureckiej wymiany ludności, ikona został wywieziona przez pontyjskich Greków. Jej święto obchodzone jest 15 sierpnia.  

Przez kilka wieków monaster Panagia Sumela był świętością nie tylko dla pontyjskich Greków, ale i dla chrześcijan całego świata, jednak władze tureckie niezwykle wrogo odnosiły się do prawosławnych pielgrzymek. Po raz pierwszy stały się one możliwe dopiero w 2007 roku.

W 2010 roku ministerstwo kultury i turystyki Turcji na prośbę Fanaru wydało zgodę na przeprowadzenie w monasterze Panagia Sumela pierwszego od 1922 roku nabożeństwa, jednak już we wrześniu 2015 roku, po rozpoczęciu remontu, monaster został zamknięty dla odwiedzających.

Ałła Matreńczyk

fot. www.sumela.com

Odpowiedz