Home > Sami o sobie > Jubileusz Omorfosu

W Siemiatyckim Ośrodku Kultury 30 sierpnia odbył się koncert jubileuszowy z okazji dziesięciolecia istnienia zespołu Omorfos, który wykonuje pieśni ludowe, folkowe, sakralne, jak również utwory muzyki współczesnej i rozrywkowej, a także autorskie aranżacje i kompozycje własne. Koncertuje podczas miejskich uroczystości, regionalnych festynów i imprez muzycznych, jak również bierze udział w przeglądach i konkursach muzycznych.

Swoją aktywną działalnością wzbogaca kulturalne oblicze Siemiatycz. Inicjatorami powstania formacji wokalnej w 2010 roku byli Jan Syczewski, przewodniczący Białoruskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego, Walentyna Łaskiewicz, sekretarz towarzystwa i Jolanta Sidorowicz, dyrektor Siemiatyckiego Ośrodka Kultury.

Tworzenie zespołu powierzono Helenie Szczygoł-Grochowskiej, która podczas uroczystości stwierdziła: – To już nasz 163 koncert. Jako ośmioosobowa grupa spędziłyśmy niezliczoną ilość godzin na próbach, wyjazdach i razem przejechałyśmy ponad trzydzieści pięć tysięcy kilometrów. Śpiewamy w małych wioseczkach i wielkich miastach, zarówno na trawie, jak i na wielkich scenach teatralnych i operowych. Reprezentowałyśmy województwo podlaskie m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Kultur w Mińsku na Białorusi, jak również na Krajowym Festiwalu Piosenki Strażackiej w Wiśle. Repertuar zespołu odzwierciedla potrzeby środowiska, gdyż są to ludowe i współczesne piosenki polskie i białoruskie.

Burmistrz Siemiatycz Piotr Siniakowicz wyraził wdzięczność i uznanie za wspaniałe dziesięcioletnie reprezentowanie miasta i życzył wielu sukcesów w dalszej drodze artystycznej.

Ilona Yurevich z ambasady Republiki Białoruś w Rzeczypospolitej Polskiej pogratulowała jubileuszu jednej z najbardziej wyrazistych formacji wokalnych na Białostocczyźnie, która wszędzie jest lubiana i ceniona. Wręczyła także dyplom Centrum Kulturalnego Białorusi w Polsce za znaczący wkład w popularyzację białoruskiej kultury i za całokształt twórczej działalności.

Jan Syczewski, dziękując zespołowi za wieloletni trud, zauważył, że swoim repertuarem przyczynia się do harmonizacji wzajemnych relacji społecznych w wielonarodowym środowisku. Podkreślił również, że częsta obecność na koncertach jest świadectwem wielkiej aktywności i zaangażowania w upowszechnianiu kultury białoruskiej w Polsce.

(ciąg dalszy dostępny w wersji drukowanej lub w E-wydaniu Przeglądu Prawosławnego)

Andrzej Charyło

fot. autor

Odpowiedz