Home > Artykuł > LIST SPOŁECZNOŚCI ORMIAŃSKIEJ W POLSCE DO PREZYDENTA RP (skrót)

LIST SPOŁECZNOŚCI ORMIAŃSKIEJ W POLSCE DO PREZYDENTA RP (skrót)

„Sz. Pan Andrzej Duda

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

W obliczu trwającej wojny na terenie Republiki Armenii i Arcachu, zwracamy się do Pana o zajęcie oficjalnego stanowiska, nakłaniającego Azerbejdżan oraz Turcję do natychmiastowego wstrzymania działań militarnych i powrotu do pokojowych negocjacji.

Ich przywódcy jednoznacznie posunęli się do jawnego i bezprecedensowego naruszenia norm prawa międzynarodowego oraz praw człowieka. Apelujemy o wywarcie presji politycznej i rozważenie sankcji wobec agresorów.

Pragniemy podkreślić, iż Turcja – członek NATO, wykorzystuje płatnych najemników dżihadystów do walk pośrednich w Arcachu.

Turcja wspiera również i finansuje niszczenie mienia, infrastruktury oraz pomaga w prześladowaniu i mordowaniu ludności cywilnej w Górskim Karabachu, bombardując stolicę Stepanakert i inne osady zamieszkałe przez cywilów daleko od frontu.

Potwierdzono, iż agresorzy celują również w wolontariuszy Czerwonego Krzyża oraz przedstawicieli wolnej prasy, zarówno ormiańskiej jak i zagranicznej.

Faktem jest, że strona ormiańska jest stroną defensywną, broniącą jedynie swojej ojczyzny oraz obywateli.

W chwili, kiedy my, polscy Ormianie, prowadzimy pokojowe marsze, żołnierze azerscy przy pomocy sił tureckich oraz syryjskich bojowników nieprzerwanie bombardują terytorium Arcachu, prowadząc do destabilizacji w całym regionie. Wojna na południowym Kaukazie może prowadzić do poważnych i nieprzewidywalnych konsekwencji oraz zagrozić bezpieczeństwu międzynarodowemu.

Bierna postawa państw europejskich może zostać odebrana przez agresorów jako przyzwolenie do dalszych ataków.

Wojna jest skierowana więc nie tylko przeciwko ludności Arcachu, a także wszystkim narodom cywilizowanego świata.

Polscy Ormianie zawsze swoją tradycją, kulturą i religią wnosili wkład w polską tradycję, z którą są zjednani od przynajmniej 650 lat.

Dlatego apelujemy do Pana, Panie Prezydencie, oraz wierzymy mocno, iż Polska do tego nie dopuści.

My, polscy Ormianie, NIE prosimy o pomoc militarną, prosimy jedynie o potępienie agresorów oraz zajęcie jednoznacznego stanowiska.

Jeśli zaś to nie poskutkuje, wówczas warto będzie rozważyć uznanie niepodległości Republiki Arcachu”.

List podpisali dr Arsen Ovsepyan (prezes Fundacji Polsko-Ormiańskiej) i Hraczja Bojadżjan (prezes Ormiańsko-Polskiego Komitetu Społecznego) i przedstawiciele 25 organizacji i stowarzyszeń ormiańskich, w tym Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego w Polsce z duszpasterzem ks. archimandrytą Taroem Ghulikyanem, wiernych obrządku ormiańskokatolickiego z ich duszpasterzem ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskiem.

Na prośbę społeczności ormiańskiej podajemy, wskazany przez Ambasadę Armenii w Warszawie, numer konta, na który można wpłacać darowizny na pomoc ofiarom konfliktu zbrojnego w Górskim Krabachu (po ormiańsku – Arcachu).

Przekazy z Europy:

Bank Name: Crédit Agricole

Holder: Fonds Arménien de France Bank Acc.: 43890936001

SWIFT#: AGRIFRPP882

IBAN#: FR7618206002794389093600147

Odpowiedz