Home > Artykuł > Rozważania z Prologu Ochrydzkiego

Rozważania z Prologu Ochrydzkiego

Ukazała się książka św. Nikołaja (Velimirovicia) „Rozważania z prologu Ochrydzkiego”, nakladem parafii św. Jana Klimaka w Warszawie na Woli.

„Św. Mikołaj Serbski (Nikolaj Velimirovic) to Jan Złotousty naszych czasów” – tak się o nim wyraził współcześnie mu żyjący św. Jan Maksymowicz, biskup San Francisco. Słowa św. Mikołaja na każdej stronie książki urzekają prostotą, a zarazem dotykają fundamentalnych problemów człowieka, które pojawiają się w naszym życiu od zarania wieków. Autor systematycznie w kalendarium dzień po dniu z ojcowską troską wprowadza nas w świat cnót i nieprzemijających wartości chrześcijańskich, konfrontując je z naszymi ziemskimi przyzwyczajeniami i stereotypami. W każdej krótkiej opowieści znajdujemy siebie w centrum narracji autora i przyglądamy się naszemu wizerunkowi duchowemu jakby w lustrze.

To lustro wyraźnie pokazuje nam nasze niedoskonałości i dopiero ich dojrzenie i zrozumienie stanowi prolog naszej drogi do zbawienia.

Ów krótki ziemski żywot jest nam dany jako szkoła i egzamin, abyśmy sprawdzili, czy chcemy odpowiedzieć miłością na wielką miłość Bożą, czy nie.

„Każdego dnia i każdej godziny wymaga się od nas dowodu naszej miłości do Boga”, mówi św. Izaak Syryjczyk.

Albowiem i Bóg każdego dnia i każdej godziny pokazuje swą miłość wobec nas.

„Każdego dnia i każdej godziny jesteśmy postawieni pomiędzy Bogiem i grzechem i albo ofiarujemy swą miłość Bogu i wzniesiemy się do zastępów anielskich, albo oddamy się grzechowi i wpadniemy w mroki otchłani (rozważania z Prologu – fragment na dzień 17 marca).

Dzięki poręcznemu formatowi, w jakim wydano to niezwykłe dzieło św. Mikołaja, możemy je zawsze mieć przy sobie, zarówno na kuchennym stole, jak i na biurku w pracy albo w plecaku i czerpać obficie z tego źródła duchowości chrześcijańskiej.

Książkę wydano i wydrukowano starannie z okazji jubileuszu 115-lecia cerkwi św. Jana Klimaka. Jest rozprowadzana przez wydawcę jako cegiełka na remont cerkwi. Wpłat można dokonywać na konto.

Parafia św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie

ul. Wolska 138/140

01-126 Warszawa

tel. (22) 836-68-16

fax. (22) 836-88-16

PKO BP 56 1020 1185 0000 4302 0109 8904.

Sławomir Makal

Odpowiedz