Home > Z kraju > Z USA do Narwi – nowy samolot we flocie Pronaru

Z USA do Narwi – nowy samolot we flocie Pronaru

Potężny, dwusilnikowy samolot pasażerski Beechcraft 1900D dołączył 29 grudnia 2020 roku do floty lotniczej firmy Pronar z Narwi. Ta imponujących rozmiarów, wyposażona w 18 miejsc dla pasażerów, maszyna amerykańskiej produkcji może na jednym tankowaniu przelecieć 2300 kilometrów.

Produkowany w USA Beechcraft 1900D jest wykorzystywanym na całym świecie narzędziem komunikacji pasażerskiej i biznesowej. Przy 18-metrowej rozpiętości skrzydeł i dopuszczalnej masie startowej rzędu 7,7 tony maszyna osiąga prędkość ponad 500 km/h.

– Nasze samoloty to przede wszystkim narzędzia do wykonywania zadań biznesowych – tłumaczy Sergiusz Martyniuk, prezes Rady Właścicieli Pronaru. – Dostrzegamy, jak ważnym elementem przewagi konkurencyjnej jest błyskawiczna komunikacja polegająca nie tylko na łączności internetowej czy telefonicznej, ale też na możliwości kontaktu bezpośredniego z partnerem. Lotnisko od początku jest wykorzystywane nie tylko na potrzeby firmy. Otworzyliśmy je również dla samorządów lokalnych, służb granicznych czy pożarniczych.

Zakup nowej maszyny wpisuje się w szerszą strategię firmy, której kamieniem milowym było otwarcie w 2016 r. własnego lotniska.  Jego unikalnym wyróżnikiem jest pas startowy o długości niemal 1500 metrów o twardej nawierzchni z tworzywa sztucznego. Spośród pasów budowanych w tej technologii pas w Narwi jest najdłuższy na świecie. Startujące z niego samoloty – poza kontaktami handlowymi – są też wykorzystywane przez serwisantów firmy do pilnych napraw.

Flota powietrzna firmy dysponuje dwusilnikowymi samolotami: Diamond DA42, Beechcraft King Air C90 i King Air C250 oraz śmigłowcami Schweizer 333 i Mi-2. Jednym z ostatnich nabytków była legenda polskiego przemysłu lotniczego – odrzutowiec TS-11 Iskra, którą można było zobaczyć m.in.  podczas organizowanych jesienią zawodów szybowcowych na celność lądowania o Puchar Prezesa Pronaru.

Firma pomaga też spełniać marzenia o lataniu. Wiosną 2020 r. powstał Ośrodek Szkolenia Lotniczego PRONAR, którego kursanci mogą zdobyć uprawnienia pilotów szybowcowych i samolotów ultralekkich. Adepci pilotażu mają do dyspozycji najnowocześniejszy sprzęt do szkolenia szybowcowego ze wszystkich szkół szybowcowych w Polsce. Pierwsze z osób, które kończyły szkolenia w OSL mogą już się pochwalić własną licencją pilota.

Michał Modzelewski

Odpowiedz