Home > Ze świata > Niemieckie media o naruszeniach praw wiernych Ukraińskiej Prawosławnej Cerkwi

Niemieckie media o naruszeniach praw wiernych Ukraińskiej Prawosławnej Cerkwi

W niemieckojęzycznych środkach masowego przekazu pojawiły się liczne publikacje na temat realnej sytuacji życia cerkiewnego na Ukrainie, a także kryzysu w światowym prawosławiu, który powstał po utworzeniu nowej cerkiewnej struktury, której zwierzchnikiem jest Epifaniusz Dumenko.

Portal fischundfleisch.com (kliknij w adres) opublikował kilka materiałów dotyczących naruszeń praw wiernych Ukraińskiej Prawosławnej Cerkwi, zgłoszonych podczas 45. regularnej sesji Rady Praw Człowieka ONZ, a także film „Wierni: hymn miłości”, opowiadający o męstwie i odwadze prawosławnych mieszkańców wsi Butyń i Kinachowce w obwodzie tarnopolskim. Film jest dostępny w wersjach: rosyjskiej, ukraińskiej, angielskiej, gruzińskiej, serbskiej i greckiej (kliknij w język).

W jednym z artykułów stwierdza się, że „światowe prawosławie, które do 2018 roku było stosunkowo harmonijne, utraciło swój wewnętrzny ład wraz z pojawieniem się nowej struktury cerkiewnej na Ukrainie. Kwestia jej uznania podzieliła Cerkiew i nikt nie wie jak światowe prawosławie będzie wyglądało w najbliższej przyszłości”.

Również portale rubikon.news (kliknij w adres) i nachdenkseiten.de (kliknij w adres) zamieściły artykuły o cerkiewnej sytuacji na Ukrainie, w których podkreśla się, że światowe media „patrzą na Ukrainę przez geopolityczne okulary” i praktycznie nie opisują „skandalicznej ingerencji państwa w sprawy religijne”, a także niewygodnych faktów dotyczących rażących naruszeń praw wiernych najliczniejszego związku wyznaniowego w tym kraju, jakim jest Ukraińska Prawosławna Cerkiew na czele z metropolitą Onufrym (Berezowskim).

W polskich mediach temat dotyczący sytuacji na Ukrainie nie istnieje.

Andrzej Charyło

fot. www.nachdenkseiten.de

Odpowiedz