Home > Ze świata > Patriarcha jerozolimski z nadzieją na kontynuację ammańskiego spotkania

Patriarcha jerozolimski z nadzieją na kontynuację ammańskiego spotkania

W rocznicę spotkania, do którego doszło 26 lutego 2020 roku w stolicy Jordanii Ammanie, patriarcha jerozolimski Teofil w otwartym liście do zwierzchników lokalnych Cerkwi prawosławnych wezwał do kolejnych podobnych zebrań.

Hierarcha podkreślił, że rok temu, po dwóch dniach modlitw i braterskiej dyskusji, jego uczestnicy byli bardziej zdecydowani w dążeniu do głębszej łączności i wspólnego rozwiązywania problemów.

Nikt z nich wówczas nie przypuszczał, że spotkanie odbywa się na progu globalnej pandemii koronawirusa, która doprowadziła do „wzniesienia serc ku górze z rozpaczy i zwrócenia się do dającego nadzieję Pana”.

Hierarcha wspomniał patriarchę serbskiego Ireneusza, „który był z nami w Jordanii, a obecnie spoczywa w Panu”. Dzięki wynalezieniu szczepionki, zwierzchnik jerozolimskiej Cerkwi z niecierpliwością czeka na nadejście lepszych dni, a to „przypomina o naszym wspólnym zobowiązaniu do spotkania się na modlitwę i rozmowę. Modlimy się, żeby stało się to możliwe w tym roku”.

„Wspierajmy się nadal w modlitwie i szukajmy sposobów, w jaki nasze lokalne Cerkwie mogą nieść sobie nawzajem nadzieję, błogosławieństwo i radość. Apostoł Paweł bowiem mówi: Jedni drugich brzemiona noście i tak wypełnijcie prawo Chrystusowe (Gal. 6,2) – dodał.

Patriarcha Teofil wezwał do modlitw „za naszego brata, Jego Świątobliwość patriarchę Bartłomieja i naszych braci prawosławnych zwierzchników”, podkreślając, że z niecierpliwością czeka na możliwość wspólnego służenia dla umocnienia jedności naszej łączności.

Ałła Matreńczyk

fot. www.spzh.news

Odpowiedz