Home > Z kraju > 40 festiwal cerkiewnej muzyki we wrześniu

40 festiwal cerkiewnej muzyki we wrześniu

Przeprowadzenie czterdziestej jubileuszowej edycji Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej zaplanowano na 13-18 września. Jego organizatorami są Stowarzyszenie „Miłośnicy Muzyki Cerkiewnej”, parafia Świętej Trójcy w Hajnówce oraz Hajnowski Dom Kultury. Festiwal odbywa się z błogosławieństwa metropolity warszawskiego i całej Polski Sawy oraz pod honorowym patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy.

W tym roku wystąpi około trzydziestu chórów – nowych i nagradzanych w Hajnówce w latach ubiegłych. Chóry zaprezentują się w dziewięciu kategoriach – zawodowe, amatorskie, młodzieżowe, dziecięce, akademickie, parafialne miejskie, parafialne wiejskie, nowością będzie wprowadzenie kategorii chórów rodzinnych.

Na jubileusz zaplanowano wydanie albumu, prezentującego historię festiwalu.

Podobnie jak w latach poprzednich, odbędą się koncerty towarzyszące m.in. w Warszawie, Krakowie, Siemiatyczach, Bielsku Podlaskim, Ełku, gminach powiatu hajnowskiego, białostockiego i bielskiego.

Przy organizacji festiwalu pracuje ponad 30 doświadczonych specjalistów (obsługa artystyczna, medialna, techniczna) oraz czterdziestoosobowa grupa innych osób. Wsparcia udzielają lokalne samorządy, przedsiębiorstwa, osoby prywatne. Liczbę odbiorców edycji w 2021 roku szacuje się na około 60 tysięcy (odbiorcy bezpośredni oraz za pośrednictwem mediów społecznościowych – liczba szacowana na podstawie wyświetleń transmisji, postów).

Dzięki współpracy z portalem cerkiew.pl jest możliwość zwiększenia zasięgu odbioru festiwalu, poprzez promocję w Internecie, transmisję on-line, co stwarza możliwość dotarcia do odbiorców w kraju i za granicą.

Ramowy program festiwalu:

czerwiec – koncert okolicznościowy

13 września – koncert inauguracyjny w soborze Świętej Trójcy

14 września –  otwarcie wystaw w Hajnowskim Domu Kultury i w soborze Świętej Trójcy

14-15 września –  seminarium poświęcone muzyce cerkiewnej

15-17 września –  przesłuchania konkursowe w soborze Świętej Trójcy oraz on-line

18 września – koncert galowy w Hajnówce w soborze Świętej Trójcy oraz w Białymstoku w cerkwi Hagia Sophia.

Realizacja przedsięwzięcia nie byłaby możliwa bez wsparcia finansowego ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego, marszałka województwa podlaskiego, samorządu powiatu hajnowskiego, miasta Hajnówka, okolicznych gmin, sponsorów.

Podajemy numer konta festiwalu i kontakt do przedstawiciela komitetu organizacyjnego dla tych, którzy zechcą wesprzeć festiwal finansowo: o. Nikita Kazakiewicz, tel. +48 607 886 931, e-mail: festiwal@cerkiew.pl.

PKO BP O/Hajnówka 85 1020 1332 0000 1402 0195 6317.

fot. Anna Radziukiewicz

Podczas ubiegłorocznego koncertu inaugurującego hajnowski festiwal muzyki cerkiewnej

Odpowiedz