Home > Ze świata > Odkryto nowe zwoje rękopisów z Qumran znad Morza Martwego

Odkryto nowe zwoje rękopisów z Qumran znad Morza Martwego

Israel Antiques Authority (IAA) poinformował, że grupa izraelskich archeologów odkryła w jaskini w Nahal Hever na Pustyni Judzkiej kilkadziesiąt nowych fragmentów rękopisów z Qumran. Odnaleziono unikalne zwoje z wierszami greckiego tłumaczenia starotestamentowych ksiąg proroków Nahuma i Zachariasza. Artefakty spisane na pergaminie zostały datowane radiowęglem na II wiek n.e. Znajdowały się w jaskini otoczonej wąwozami, do której można się dostać jedynie przez niebezpieczny zjazd na linie po stromym klifie.

Rękopisy z Qumran to zbiór fragmentów tekstów spisanych po hebrajsku, aramejsku i grecku, znalezionych w latach 1947–1956 w jedenastu pustynnych grotach niedaleko ruin Qumran na Zachodnim Brzegu Jordanu. Według naukowców zwoje znad Morza Martwego, określane mianem odkrycia XX wieku, pochodzą z okresu od III wieku p.n.e. do I wieku n.e.

Od 2017 roku prowadzona jest akcja mająca na celu uratowanie starożytnych artefaktów z jaskiń na całej Pustyni Judzkiej. Obszar o powierzchni około 80 kilometrów kwadratowych wraz z 500 jaskiniami został przebadany przez trzy zespoły kierowane przez archeologów, którzy korzystają z dronów i najnowocześniejszego sprzętu do zjazdów na linie i wspinaczki wysokogórskiej.

Andrzej Charyło

fot. www.timesofisrael.com

Odpowiedz