Home > Artykuł > Lipiec 2021 > Prośby i podziękowania

Co tydzień podczas piątkowych akafistów przed Bielską Ikoną Bogarodzicy jest wiele próśb i podziękowań. Ale  szczególnie mocno wybrzmiewają w każdą drugą niedzielę czerwca. Wtedy Bielsk Podlaski obchodzi dzień Bielskiej Ikony Matki Bożej.

Święto z błogosławieństwa metropolity Sawy obchodzone jest od 2007 roku. Od 2016 roku Bielską Ikonę wynosi się z cerkwi Narodzenia Najświętszej Marii Panny (Preczystieńskiej) i uroczyście w kresntym chodzie niesie do jednej z pozostałych bielskich cerkwi. W tym roku święto przypadło 13 czerwca, a krestny chod dotarł do cerkwi Michajłowskiej. Tu przy ołtarzu polowym sprawowana była Liturgia.

– Przyszliśmy tutaj, by podziękować Bogu za te błogosławieństwa, które zesłał temu miastu i całemu światu. Przyszliśmy, by przy Bielskiej Ikonie prosić o błogosławieństwo na każdy dzień naszego życia – mówił przed nabożeństwem metropolita Sawa. Towarzyszyli mu hierarchowie z diecezji białostocko-gdańskiej – arcybiskup Jakub i biskup Andrzej, wszyscy biskupi wikarni diecezji warszawsko-bielskiej: Grzegorz, Paweł, Warsonofiusz.

(ciąg dalszy dostępny w wersji drukowanej lub w e-wydaniu Przeglądu Prawosławnego)

Natalia Klimuk

fot. autorka

Odpowiedz