Home > Ze świata > Indie przekazały Cerkwi gruzińskiej relikwie św. królowej Ketewan

Indie przekazały Cerkwi gruzińskiej relikwie św. królowej Ketewan

9 lipca minister spraw zagranicznych Indii Sabrahmanyam Jaishankar przywiózł do Tbilisi część relikwii św. królowej Ketewan (1560-1624), które zostały przekazane Gruzińskiej Cerkwi Prawosławnej. Na lotnisku spotkał się z locum tenensem katolikosa-patriarchy całej Gruzji Szio (Mudżirim) i ministrem spraw zagranicznych Gruzji Davidem Zalkalianim.

„To historyczny i bardzo ważny dzień. Chciałbym wyrazić szczególną wdzięczność rządowi Indii. Dzięki dobrej woli, wzajemnemu wsparciu i ścisłej współpracy obu krajów, premier Indii podjął bezprecedensową decyzję o przekazaniu w darze części relikwii św. królowej Ketewan ” – powiedział David Zalkaliani.

Locum tenens katolikosa-patriarchy całej Gruzji Szio stwierdził, że „święta królowa Ketewan jest przykładem chrześcijańskiej postawy, oddania i patriotyzmu. Jest ona doskonałym wzorem poświęcenia się dla wiary i kraju”.

Uroczyste przekazanie relikwii odbyło się 10 lipca w soborze katedralnym Świętej Trójcy w Tbilisi, który jest jedną z największych świątyń prawosławnych na świecie. Jej wysokość wynosi 68 metrów, a powierzchnia to ponad pięć tysięcy metrów kwadratowych.

Św. wielkomęczennica Ketewan była królową wschodniogruzińskiego królestwa Kacheti, pochodzącą z królewskiego rodu Bagrationi. Wyszła za mąż za królewicza Dawida, następcę Aleksandra II, króla Kacheti. Po śmierci męża poświęciła się budowaniu świątyń, monasterów i szpitali. Na początku XVII wieku królestwo Kacheti wraz z większą częścią pozostałych terytoriów gruzińskich zdobyli Persowie. Za odmowę przejścia na islam Ketewan spędziła dziesięć lat w niewoli. Szach perski Abbas I obiecywał jej, że zostanie królową Persji, jeśli tylko zmieni religię. Jednak ani tortury (m.in. polewanie wrzątkiem, wyrywanie paznokci), ani przekupstwo nie nakłoniły jej do porzucenia wiary chrześcijańskiej. 13 września 1624 roku po torturach została spalona żywcem. Jej szczątki zostały potajemnie zebrane przez portugalskich misjonarzy, którzy w 1627 roku umieścili je w rzymskokatolickim kościele św. Augustyna w indyjskim mieście Goa. Fragmenty relikwii przekazali także bazylice św. Piotra w Rzymie, a głowę i prawą rękę królowej Ketewan jej synowi, królowi Tejmurazowi I, który umieścił je pod ołtarzem katedry w Alawerdi, gdzie znajdowały się do 1723 roku, lecz później zaginęły. Gruzińska Cerkiew Prawosławna kanonizowała Ketewan, przyznając jej tytuł świętej wielkomęczennicy.

W 2005 roku indyjscy archeolodzy odkryli relikwie św. Ketewan w ruinach kościoła w Goa, pod gruzami kamiennego sarkofagu. Badania DNA przeprowadzone w 2013 roku potwierdziły, że odnalezione szczątki rzeczywiście należą do gruzińskiej królowej, która nie chciała się wyrzec chrześcijaństwa. Dla Gruzinów św. wielkomęczennica Ketewan, okrutnie zamordowana za wiarę na początku XVII wieku, do dziś odgrywa istotne znaczenie religijne i narodowe.

Andrzej Charyło

fot. mfa.gov.ge, patriarchate.ge

Odpowiedz