Home > Ze świata > Wizyta patriarchy Bartłomieja w Kijowie

Wizyta patriarchy Bartłomieja w Kijowie

20 sierpnia patriarcha konstantynopolitański Bartłomiej przybył do Kijowa na zaproszenie władz państwowych z okazji obchodów trzydziestej rocznicy niepodległości Ukrainy. Była to pierwsza wizyta hierarchy w tym kraju od czasu nadania tomosu o autokefalii Prawosławnej Cerkwi Ukrainy (PCU) w styczniu 2019 roku. Patriarcha spotkał się m.in. z prezydentem, premierem i przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy. Sprawował nabożeństwo wieczorne w cerkwi św. apostoła Andrzeja, a także Liturgię w Soborze Mądrości Bożej z Epifaniuszem (Dumenko) i innymi hierarchami PCU.

Wizyta zwierzchnika Fanaru spotkała się z słowami krytyki ze strony hierarchów Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej (UPC). Metropolita boryspolski i browarski Antoni (Pakanicz) stwierdził: „Uważamy, że patriarcha Bartłomiej ponosi osobistą odpowiedzialność za to, co miało miejsce w ostatnich latach na Ukrainie. Dochodziło do przejmowania naszych świątyni, bicia wiernych UPC. Uczyniono wiele zła, cierpiały tysiące ludzi. Dlatego postanowiono, aby żaden przedstawiciel UPC nie uczestniczył w wydarzeniach, na których obecny jest patriarcha Bartłomiej”. Biskup baryszewski Wiktor (Kocaba), przedstawiciel UPC przy europejskich organizacjach międzynarodowych, konstatował: „Zwierzchnik patriarchatu konstantynopolitańskiego mógłby publicznie potępić akty przemocy wobec UPC, wezwać zwolenników PCU do zaprzestania okrutnej praktyki przejmowania świątyń i stosowania przemocy fizycznej. Mógłby powstrzymać potok obelg, oszczerstw i złości skierowany pod adresem UPC. Jednak nigdy tego nie uczynił. Dlatego więc przybycie patriarchy Bartłomieja nie spotyka się z aprobatą milionów wiernych UPC”.

21 sierpnia ponad dziesięć tysięcy wiernych UPC zebrało się przed gmachem parlamentu podczas spotkania patriarchy Bartłomieja z przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy, aby zaświadczyć swoją wierność wobec metropolity kijowskiego i całej Ukrainy Onufrego. Przybyli z całego kraju prawosławni Ukraińcy zaprosili zwierzchnika Fanaru na spotkanie w celu przedstawienia mu prawdy dotyczącej skutków jego ingerencji w sytuację religijną na Ukrainie. Zwierzchnik Fanaru nie zareagował w żaden sposób na prośbę zgromadzonych o możliwość wspólnego spotkania.

Według cerkiewnych i świeckich komentatorów przybycie patriarchy Bartłomieja do Kijowa może wywołać kolejną falę konfiskat świątyń UPC przez zwolenników nowo utworzonej struktury PCU. W sercach milionów ludzi narasta ogromny żal i uzasadnione rozgoryczenie.

Andrzej Charyło

fot. www.president.gov.ua, www.pravoslavie.ru