Home > Artykuł > Najnowszy numer > Będzie cerkiew

W Mińsku Mazowieckim będzie cerkiew. 24 lipca arcybiskup lubelski i chełmski Abel poświęcił kamień węgielny pod cerkiew św. Spirydona z Trymituntu. Cieszyli się wierni, duchowni, samorządowcy. W fundamencie przyszłej świątyni umieszczono relikwie św. kapłana Sergiusza Zacharczuka, jednego z Męczenników Ziemi Chełmskiej i Podlaskiej, oraz kamienne fragmenty ołtarza z cerkwi św. Spirydona z greckiej wyspy Korfu, gdzie znajdują się relikwie świętego.

Nowa cerkiew wyrośnie przy głównej arterii miasta, przy ulicy Warszawskiej 69. Z błogosławieństwa arcybiskupa Abla, odbudowującego i wciąż rozwijającego diecezję lubelsko-chełmską, w 2016 roku powstał w Mińsku punkt duszpasterski podlegający parafii w Siedlcach. 14 lutego, w Mińsku, w mariawickim kościele przy Traugutta, odprawiono pierwszą Liturgię.  22 stycznia 2018 roku władyka Abel erygował parafię św. Spirydona Cudotwórcy z siedzibą przy ul. Warszawskiej właśnie. Wcześniej została zakupiona działka i wyremontowano znajdujący się na niej budynek, w którym urządzono kaplicę i dom parafialny.

Parafia obejmuje cały powiat miński. To już część aglomeracji warszawskiej. Ponadczterdziestotysięczny Mińsk, jest świetnie połączony ze stolicą. Podroż koleją do centrum Warszawy trwa nieraz tyle samo co z niektórych warszawskich dzielnic. To sypialnia stolicy, ale też miejsce, gdzie żyje się wolniej i taniej. Dlatego wciąż i wciąż osiedla się tu dużo ludzi. To teraźniejszość parafii.

Cerkiew, której budowa się rozpoczyna, będzie trzecią w historii miasta. Od końca dziewiętnastego wieku życie liturgiczne społeczności prawosławnej Mińska Mazowieckiego koncentrowało się przy dwóch świątyniach – Włodzimierskiej Ikony Bogarodzicy oraz Opieki Matki Bożej. Obie cerkwie w czasie lub po pierwszej wojnie zostały przejęte przez wojsko polskie lub niemieckie. W pierwszej zorganizowano świetlicę i salę teatralną, drugą rozebrano w 1936 roku. Wierni niemalże sto lat uczęszczali na nabożeństwa do warszawskich i siedleckiej parafii.

(ciąg dalszy dostępny w wersji drukowanej lub w e-wydaniu Przeglądu Prawosławnego)

Natalia Klimuk

fot. Dmytro Pokhyliuk

Budowę można wesprzeć poprzez dokonanie wpłaty na numer konta bankowego:

77 1160 2202 0000 0003 4496 9733

Wszystkim Ofiarodawcom serdeczne Bóg zapłać! Спаси Господи!