Home > Ze świata > Intronizacja metropolity Czarnogóry i Przymorza Joanicjusza

Intronizacja metropolity Czarnogóry i Przymorza Joanicjusza

5 września w monasterze w Cetynii odbyła się intronizacja metropolity Czarnogóry i Przymorza Joanicjusza (Mićovicia), który na majowej sesji Świętego Soboru Biskupów Serbskiej Cerkwi Prawosławnej został wybrany następcą zmarłego 30 października 2020 roku metropolity Amfilochiusza (Radovicia). Uroczystemu nabożeństwu przewodniczył patriarcha serbski Porfiriusz (Perić).

Metropolita Joanicjusz (Mićović) urodził się 20 kwietnia 1959 roku w miejscowości Velimlje w Czarnogórze. Jest absolwentem wydziałów teologicznego i filozoficznego Uniwersytetu Belgradzkiego. 30 października 1990 złożył śluby zakonne, 7 lutego 1991 roku przyjął święcenia diakońskie, zaś 17 lutego tego samego roku – kapłańskie. Od 1 września 1992 roku był przełożonym monasteru w Cetynii. W 1999 roku sobór biskupów Serbskiej Cerkwi Prawosławnej wybrał go na biskupa pomocniczego metropolii Czarnogóry i Przymorza. W 2002 roku został ordynariuszem diecezji budimljańsko-nikšickiej. Z jego inicjatywy wyremontowano i wzniesiono ponad sześćdziesiąt świątyń i monasterów w diecezji. 29 maja decyzją Świętego Soboru Biskupów Serbskiej Cerkwi Prawosławnej został wybrany metropolitą Czarnogóry i Przymorza.

Metropolita Joanicjusz jest tegorocznym laureatem Nagrody im. Księcia Konstantego Ostrogskiego, przyznawanej przez kapitułę złożoną z redaktorów i przyjaciół Przeglądu Prawosławnego. Hierarcha będzie gościł w Polsce w dniach 13-17 września.

Andrzej Charyło

fot. mitropolija.com