Home > Ze świata > Patriarchat Aleksandryjski: prośby o przyjęcie do Ruskiej Cerkwi

Patriarchat Aleksandryjski: prośby o przyjęcie do Ruskiej Cerkwi

Dziesiątki duchownych Aleksandryjskiego patriarchatu, którzy nie zgadzają się z uznaniem Prawosławnej Cerkwi Ukrainy, proszą o przyjęcie do Ruskiej Cerkwi, powiedział w programie telewizyjnym „Cerkiew i świat” przewodniczący Oddziału stosunków zewnętrznych Moskiewskiego patriarchatu metropolita wołokołamski Hilarion.

„Kiedy patriarcha aleksandryjski przyłączył się do konstantynopolitańskiego patriarchy i uznał raskolniczeską strukturę na Ukrainie za Cerkiew Prawosławną, wspomniał jej zwierzchnika podczas nabożeństwa, doprowadziło to, co było do przewidzenia, do wewnętrznego raskołu w aleksandryjskiej cerkwi. Duchowni, którzy się z tym nie zgadzali, zwrócili się do patriarchy Kiryła z prośbą o przyjęcie do Ruskiej Cerkwi – powiedział.

Dodał, że Ruska Cerkiew miała nadzieję, że patriarchat aleksandryjski i całej Afryki Teodor II zmieni swoją decyzję, jednak do tego nie doszło.

„W sierpniu tego roku patriarcha Teodor pojechał na wyspę Imbros, na której urodził się patriarcha Bartłomiej. Tam obaj wspólnie odprawili nabożeństwo, w którym uczestniczył przywódca ukraińskich raskolników Epifaniusz Dubienko. Z punktu widzenia cerkiewnych kanonów, jeśli hierarcha służy z raskolnikami, sam wpada w raskoł. Niestety, cerkiewne kanony, nie pozwalają na inną interpretację” – wyjaśniał hierarcha.

Po tym wspólnym służeniu „patriarcha Teodor ostatecznie związał się z raskołem” i Ruska cerkiew nie ma podstaw, by odmówić prośbom duchownych Aleksandryjskiego Patriarchatu.

Jak długo te prośby będą rozpatrywane, jak strukturalnie będzie wyglądać nasza obecność w Afryce, o tym musimy zadecydować na najbliższych posiedzeniach Synodu – podsumował metropolita.

Ałła Matreńczyk

fot. orthodox.md