Home > Ze świata > Antiocheński sobór katedralny wpisano do rejestru miejsc historycznych Nowego Jorku

Antiocheński sobór katedralny wpisano do rejestru miejsc historycznych Nowego Jorku

Po siedemnastu latach usilnych starań wspólnoty parafialnej sobór katedralny św. Mikołaja Cudotwórcy znajdujący się w jurysdykcji Antiocheńskiej Prawosławnej Archidiecezji Ameryki Północnej wpisano oficjalnie do rejestru miejsc historycznych stanu Nowy Jork.

Świątynia odegrała istotną rolę w rozwoju arabskojęzycznej społeczności prawosławnej na Brooklynie od 1920 roku.

W czerwcu 2021 roku ulica, przy której znajduje się sobór katedralny, została przemianowana na St. Raphael of Brooklyn Place, na cześć św. Rafała, prawosławnego biskupa Brooklynu, wikariusza diecezji aleuckiej.

Św. Rafał (Hawaweeny) urodził się 8 listopada 1860 roku w Damaszku w Syrii. Studiował w Prawosławnej Akademii Teologicznej na Halki, a także w Akademii Teologicznej w Kijowie. Był proboszczem cerkwi przy ambasadzie antiocheńskiej w Moskwie. Mianowano go profesorem języka i literatury arabskiej w Kazańskiej Akademii Teologicznej. W 1895 roku przybył do Ameryki, gdzie kierował Syryjską Misją Prawosławną. Skupił w Nowym Jorku społeczność arabskojęzyczną. Dzięki jego zaangażowaniu po kilku latach została wyświęcona nowa cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy, która stała się główną świątynią dla prawosławnych przybyszy z Bliskiego Wschodu. W 1904 roku o. Rafał został wybrany na biskupa Brooklynu, stając się tym samym pierwszym prawosławnym biskupem wyświęconym na ziemi amerykańskiej. Dzięki aktywnej pracy duszpasterskiej założył ponad trzydzieści parafii w Ameryce. Ceniony hierarcha zmarł 27 lutego 1915 roku. Został kanonizowany przez Amerykańską Cerkiew Prawosławną w 2000 roku. Jego relikwie znajdują się w soborze katedralnym św. Mikołaja Cudotwórcy na Brooklynie.

Andrzej Charyło

fot. stnicholascathedral.org