Home > Ze świata > W Izraelu odnaleziono mozaiki z cerkwi nad domem app. Andrzeja i Piotra

W Izraelu odnaleziono mozaiki z cerkwi nad domem app. Andrzeja i Piotra

Archeolodzy twierdzą, że historyczne znaleziska na miejscu biblijnej Betsaidy dowodzą istnienia legendarnej świątyni nad zrujnowanym domem apostołów Chrystusa.

W Izraelu archeolodzy podczas wykopalisk na terenie biblijnego miasta Betsaida odkryli mozaikowe podłogi, które znajdowały się wewnątrz legendarnej świątyni, prawdopodobnie zbudowanej nad domem apostołów Piotra i Andrzeja, donosi Gazeta.Ru, powołując się na izraelski dziennik Haaretz.

1500 – letnią mozaikę tworzą małe żółte, czerwone i pomarańczowe często już zniszczone płytki z greckimi niejednokrotnie zatartymi napisami. Ale zachowane fragmenty mówią o biskupie i odbudowie świątyni. Wcześniej wzmianki o tej legendarnej bazylice znajdowały się tylko w jednym źródle – dzienniku podróży świętego Willibalda z 725 roku. Dlatego wielu historyków podchodziło sceptycznie co do istnienia świątyni nad domem apostołów Chrystusa.

Archeolodzy uważają, że znalezisko jest nie tylko dowodem istnienia bazyliki nad domem Piotra i Andrzeja, umożliwia także po raz pierwszy zbadanie ich domu. Naukowcy przypuszczają, że w średniowieczu bezpośrednio na ścianach świątyni zbudowano cukrownię nie okazując najmniejszego zainteresowania mozaikom. Właśnie dlatego wszystko w środku zalane było błotem, które zniszczyło napisy.

Ałła Matreńczyk

fot. gazeta.ru