Home > Artykuł > Listopad 2021 > Cerkiew poświęcono po remoncie

Cerkiew poświęcono po remoncie

W Dobratyczach 18 września poświęcono zabytkową cerkiew po remoncie, trwającym kilka lat. W okolicy Dobratycz obowiązuje stan wyjątkowy. Naprzeciw cerkwi stał radiowóz i grupa policjantów, kontrolujących przejeżdżające samochody. Wierni oraz duchowni, którzy jechali na uroczystości, byli często kilkakrotnie kontrolowani.

Cerkiew Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Dobratyczach jest filialną cerkwią parafii prawosławnej św. Jana Teologa w Terespolu.

Na przełomie XIX i XX wieku parafia liczyła około 1900 wiernych, dlatego też w roku 1906 konsekrowano nową, monumentalną. Autorem projektu był Włodzimierz Pokrowski, naczelny architekt diecezji warszawskiej. Świątynia uległa zniszczeniu podczas pierwszej wojny.

W powszechnie dostępnych źródłach możemy odnaleźć informacje, że obecna cerkiew wzniesiona została dla parafii prawosławnej we wsi Cyców, jednak źródła historyczne mówią o wsi Pniówno na Chełmszczyźnie jako miejscu jej budowy.

W latach 1956-1993 cerkiew pełniła rolę parafialnej w Białej Podlaskiej. Po wybudowaniu w Białej Podlaskiej murowanej cerkwi świętych Cyryla i Metodego, starą drewnianą przeniesiono do Dobratycz.

Poświęcenia świątyni, dokonano pod przewodnictwem arcybiskupa przemyskiego i gorlickiego Paisjusza w dniu wspominania św. Atanazego Brzeskiego (patrona diecezji lubelsko-chełmskiej). Tego dnia w Dobratyczach zebrali się wszyscy duchowni diecezji, aby wznieść modlitwy do św. Atanazego Brzeskiego. Podczas Liturgii po raz pierwszy śpiewał chór duchowieństwa diecezji pod kierunkiem nowego dyrygenta, Iwana Natiażko.

(ciąg dalszy dostępny w wersji drukowanej lub w e-wydaniu Przeglądu Prawosławnego)

o. Korneliusz Wilkiel, fot. autor