Home > Artykuł > Listopad 2021 > Na Jana w Nowoberezowie

9 października, w dniu pamięci św. apostoła Jana Teologa, w parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Nowoberezowie, w tym roku świętowano także jubileusz 250-lecia jednej z tutejszych świątyń, której patronem jest właśnie apostoł.

Jubileusz był uwieńczeniem wieloetapowego remontu. W 2016 roku rozpoczęto prace przy zewnętrznej stronie świątyni. Wymieniono fragmenty dachu, wstawiono nowe drzwi i okna, pomalowano całą elewację zabytku. Potem przyszedł czas na wnętrze, całość odmalowano, a w pritworze i panamarkach także położono nową drewnianą boazerię, pasującą do całości cerkwi. Poświęcenia przed Liturgią dokonał przybyły na uroczystości arcybiskup bielski Grzegorz.

W Nowoberezowie jak chyba w żadnej innej miejscowości na Podlasiu historia, choć współczesnym wydaje się zamierzchła, wciąż rzuca się w oczy. W jednej wsi, kilkaset metrów od siebie, stoją dwie świątynie, których ołtarze są zwrócone w różnych kierunkach. Na wschód – w cerkwi Wniebowstąpienia i na południe – w cerkwi św. Jana Teologa, która jako unicka została ufundowana przez Izabelę Branicką.

W kazaniu, pochodzący z tej parafii o. Jerzy Charytoniuk przypomniał, że początki parafii prawosławnej sięgają XVI wieku i są związane ze Starym Berezowem. Lokalna społeczność przechodziła przez różne wydarzenia w historii, w tym czasy unickie. – O tym należy pamiętać i chronić pamięć o przodkach – przypominał duchowny.

(ciąg dalszy dostępny w wersji drukowanej lub w e-wydaniu Przeglądu Prawosławnego)

Natalia Klimuk, fot. autorka