Home > Artykuł > Listopad 2021 > XVIII przegląd pieśni religijnej w Siemiatyczach

XVIII przegląd pieśni religijnej w Siemiatyczach

W Siemiatyczach od 19 do 21 listopada będzie miał miejsce osiemnasty międzynarodowy przegląd pieśni religijnej i paraliturgicznej. Wydarzenie odbędzie się w cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego. Jego organizatorem jest Dekanalny Instytut Kultury Prawosławnej (DIKP). Około dwudziestu chórów z kraju i zagranicy zapowiedziało swoją obecność.

– Podczas koncertów cerkiew wypełniona jest po brzegi, a niektórzy przychodzą nawet na dwie godziny wcześniej, by zagwarantować sobie miejsce – mówi o. protodiakon Mirosław Demczuk, organizujący z ramienia DIKP wydarzenie. – To ludzie, którzy cały rok czekają na przegląd. Niektórzy przyjeżdżają tu specjalnie z Lublina, czy Warszawy.

W Siemiatyczach nie ma rywalizacji, bo nie jest to przesłuchanie konkursowe, więc dyrygenci i chórzyści przyjeżdżają z lekkim sercem i z radością śpiewają pieśni. A są one i wygrzebane z przeszłości i takie, które jeszcze przepisywały ręcznie do swoich zeszytów babcie i nowe, jak na przykład serbska pieśń „Wiera wieczna, wiera sławna, nasza wiera prawosławna”, niezwykle lubiana przez wykonawców i słuchaczy. Pojawiają się też nowe kompozycje, powstałe na Ukrainie czy Białorusi.

Siemiatycze to dobre miejsce na spotkanie śpiewaków i dyrygentów, wzajemną inspirację, wymianę nut i doświadczeń. Chóry występujące w danym dniu są zapraszane na wspólną kolację, co sprzyja integracji środowiska.

(ciąg dalszy dostępny w wersji drukowanej lub w e-wydaniu Przeglądu Prawosławnego)

fot. Anna Radziukiewicz